Najlepsza praca dla młodej matki – 5 porad

Najlepsza praca dla młodej matki – 5 porad

Młoda matka zajmująca się dzieckiem najczęściej pozostaje w domu mając zadanie bardzo „pierwotne” – zajmowanie się domem i dziećmi. Będąc na urlopie macierzyńskim, chcąc wrócić do pracy, musiałaby z niego zrezygnować bez możliwości późniejszego powrotu. Niewykorzystany jednak w całości urlop macierzyński może „przejść” na ojca dziecka, gdzie on także może zrobić sobie małe, domowe wakacje w ramach urlopu macierzyńskiego (w tym przypadku już tacierzyńskiego).
Reklama
Prędzej czy później jednak, każda mama maluszka, myśli o znalezieniu jakiejkolwiek pracy i nowym zajęciu. Czego więc możemy szukać i jak szukać? Czym powinna cechować się praca dla młodej matki?

1. Opiekunka do dzieci

Opiekując się własnym dzieckiem pod opiekę przyjąć możemy także dzieci rodziców, którzy wybrali całkowite oddanie się karierze zawodowej. Bez problemu więc można zająć się nawet trójką, czy czwórką dzieci jednocześnie. Skoro i tak przeznaczamy na to czas, to czemu przy okazji nie połączyć tego z pracą? Rodzice pewniej i szybciej zaufają innym rodzicom w przypadku opieki nad swoimi pociechami. Znalezienie takiej pracy nie powinno być więc dla młodej mamy szczególnie trudne.

2. Elastyczna praca z wyznaczonym czasem

Niestety, opieka nad dzieckiem zajmuje większość naszego czasu, który nie jest dość usystematyzowany.
Reklama
Dlatego pamiętajmy, aby pracodawca umożliwił nam dobrowolny czas pracy lub zmiany popołudniowe. Wtedy też tata dziecka może zająć się pociechą, a mama w godzinach wieczornych pracować. Jeśli mamy do „wykorzystania” babcie dziecka, które mogą pomóc w wychowaniu, to wtedy sprawa staje się nieco prostsza, bo łatwiej nam będzie zorganizować czas opieki nad pociechą i czas pracy.

3. Praca w domowym zaciszu

Doskonałym wyborem pracy dla młodej mamy wydaje się praca wykonywana w domu. Może to być praca typowo firmowa, ale wykonywana zdalnie. Pracodawca może zgodzić się na takie postępowanie, a jeśli poszukujemy pracy całkowicie zdalnej, wtedy będziemy podpisywać umowy-zlecenia. Należy zauważyć, że ten rodzaj pracy jest dostępny dla wielu zawodów.
Reklama
W dzisiejszym świecie rozwijających się sieci, wideokonferencji w czasie rzeczywistym i nowych mediów, praca w domu wykonywana może być przez prawie każdego przedstawiciela wybranej profesji.

4. Prace dorywcze związane z zainteresowaniami

Bez wychodzenia z domu młoda matka zająć się może także pracami dodatkowymi wypływającymi z jej zainteresowań czy pasji. Wiele kobiet sprzedaje domowo wykonywaną biżuterię, obrazy, portrety, zabawki dla dzieci, niewielkie przyozdobione przedmioty domowego użytku (decoupage), fotografie czy nawet fotografie stockowe. Popularnością cieszą się także domowej produkcji torty czy ozdobione ciasta na zamówienie.
Reklama
Sposobem na pracę dorywczą są również prace zlecone np. w Internecie: wykonywanie stron www, prostych grafik, bannerów, pisanie tekstów, wykonywanie logotypów, prowadzenie ksiąg rachunkowych, tłumaczenia tekstów, korekty tekstów itd..

5. Korepetycje

Młoda mama posiadająca wykształcenie w danej dziedzinie z powodzeniem prowadzić może również korepetycje odbywające się u niej w domu. Za jedną pełną godzinę nauki matematyki można otrzymać około 25 złotych w mieście powyżej 200 tysięcy mieszkańców w Polsce. Chyba najbardziej opłacalne jest jednak nauczanie języków obcych.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama