pierwsza pomoc

Jakie uprawnienia daje kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Z roku na rok coraz częściej mówi się o pierwszej pomocy, o tym jak istotna jest znajomość technik ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Jeszcze kilka lat temu była to wiedza, którą posiadali jedynie pracownicy służby zdrowia czy kierowcy. Dziś coraz więcej osób interesuje się rozpoczęciem kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jakie uprawnienia daje kurs KPP? Jakie umiejętności można zdobyć?
Reklama
Szkolenie KPP – co to takiego? Kurs KPP jest organizowany przez Centrum Ratownictwa. Każde szkolenie KPP składa się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych, na których kursanci zapoznają się z podstawowymi technikami ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Kwalifikowana pomoc jest wykładana przez profesjonalistów. Zajęcia są prowadzone przez osoby, które na co dzień mają do czynienia z zagrożeniem życia: przez lekarzy i ratowników medycznych. W grupie instruktorów znajdują się także psycholodzy, którzy na końcowym etapie kursu radzą, jak wspierać poszkodowaną osobę. Kurs KPP – kto może w nim uczestniczyć? Każda osoba dorosła powinna zdawać sobie sprawę z faktu, iż sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia może nas spotkać wszędzie – na spacerze, podczas wizyty w banku, czy w sklepie.
Reklama
Posiadanie tytułu „Ratownika” może sprawić, że uratujemy komuś życie, dlatego na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy może się zapisać każdy, kto chce posiąść lub utrwalić umiejętności związane z ratowaniem zdrowia i życia człowieka. Nie dziwi więc fakt, że kursem coraz częściej zainteresowane są osoby prywatne, które mają świadomość tego, że takie kompetencje przydają się w codziennym życiu. Kwalifikowaną pierwszą pomocą powinny być także zainteresowane przedsiębiorstwa, które chcą zwiększyć poziom bezpieczeństwa swoich pracowników. Centrum Ratownictwa organizuje także kursy dla służb mundurowych oraz straży pożarnej. Jak wygląda szkolenie z KPP? Każdy kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jest podzielony na zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Kursanci najpierw zostają zapoznani z danym zagadnieniem, a następnie przechodzą do ćwiczeń.
Reklama
Na zajęcia praktyczne poświęcone jest aż 41 godzin. W tym czasie kursanci mogą w praktyce przećwiczyć najważniejsze techniki ratowania zdrowia i życia. Po skończonym kursie uczestnicy szkolenia podchodzą do egzaminu teoretyczno-praktycznego. Pozytywny wynik oznacza  uzyskanie tytułu „Ratownika”. Jakie umiejętności można zdobyć? Kwalifikowana pierwsza pomoc to przede wszystkim najważniejsze zasady oraz techniki ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Szkolenia opiera się na przedstawieniu kursantom najczęściej występujących sytuacji, w których życie lub zdrowie mogą być zagrożone. Każdy uczestnik kursu uczy się, jak ocenić osobę poszkodowaną. Dowiaduje się, jak postępować w przypadku różnego rodzaju urazów ciała, jak skręcenie, zwichnięcie czy uraz kręgosłupa. Poza wiedzą z zakresu anatomii ludzkiego ciała, na kursie omawiane są także tematy związane z dezynfekcją sprzętu ratowniczego i obsługą urządzeń medycznych.
Reklama
Instruktorzy wyjaśniają także, jak zabezpieczyć poszkodowanego oraz miejsce zdarzenia z dbałością o własne bezpieczeństwo. Kurs KPP – do czego uprawnia? Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy organizowany przez Centrum Ratownictwa jest zgodny z programem Ministerstwa Zdrowia. Szkolenie prowadzone jest na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody Dolnośląskiego. Każdy kurs zakończony jest państwowym egzaminem. Pozytywny wynik z egzaminu jest równoznaczny z otrzymaniem tytułu „Ratownika”. Jest to najwyższy stopień, jaki może zdobyć osoba bez wykształcenia medycznego.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama