Jak założyć własny biznes? – 4 porady dla kobiet

Jak założyć własny biznes? – 4 porady dla kobiet

Wszystkie Panie, które marzą o własnej firmie, a zawsze obawiały się marzenia te spełnić trafiły w dobre miejsce. Zakładanie swojego biznesu kojarzy się z procesem długotrwałym, masą „papierkowej roboty” oraz spędzeniem wielu godzin w rozmaitych urzędach.
Reklama
Dodatkowo kobiety bardziej niż mężczyźni obawiają się popełnionych w tym procesie błędów, które później skutkować mogą rożnymi karami. Przedstawiamy więc krótki poradnik jedynie najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć lub przemyśleć przed założeniem własnej firmy.

1. Działalność firmy

Po pierwsze – co oczywiste – musimy zastanowić się, czym dokładnie ma zajmować się nasza firma. Nie jest to problem trywialny, jak może się z początku wydawać. Nawet jeśli mamy solidny pomysł na biznes powinnyśmy dokładnie zastanowić się, w którą „lukę” w danej branży powinnyśmy wejść, aby zdobyć jak najwięcej klientów i niejako wypełnić rynek.

2. Ale co jeśli ktoś już wpadł na podobny pomysł?

Nie możemy zniechęcać się działalnością o wiele większych firm oraz nawet gigantów w danej branży.
Reklama
Obecnie wiele firmy odchodzi od standardu jakim jeszcze parę lat temu było utrzymywanie wielu niezależnych departamentów. Przedsiębiorstwa zlecają pomniejszym firmom zajmowanie się np. sprzątaniem, księgowością, prowadzeniem stołówki, administracją czy zarządzaniem zasobami. Nasza firma więc, nawet jeśli zajmuje się czymś popularnym, może odnieść duży sukces wspierając niejako działalność większych firm.

3. Zatrudnić księgową?

Przy rejestrowaniu firmy musimy wybrać sposób i formę opodatkowania: uproszczoną lub pełną. Musimy zrewidować nasze umiejętności na samym początku i sprawozdania finansowe wykonywać osobiście lub zlecić to wykwalifikowanej księgowej.
Reklama
Koszt takiej usługi dla małej firmy – na przykład jednoosobowej – będzie wynosił około 100-200 złotych miesięcznie. Nie jest to więc wydatek nie do przekroczenia.

4. Do jakiego urzędu się zgłosić?

Otóż: właściwie do żadnego! Wniosek CEIDG-1 czyli wniosek o wpisanie do naszej firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej możemy złożyć całkowicie on-line, bez wychodzenia z domu. Formularz znajdziemy na stronie www.firma.gov.pl. Oczywiście wniosek ważny jest w przypadku certyfikowanego podpisu elektronicznego, ale nawet bez niego wszystkie formalności możemy „załatwić” on-line, a urząd odwiedzić tylko aby podpisać wersję finalną.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama