Zapalenie przydatków – objawy i leczenie

Zapalenie przydatków – objawy i leczenie

Zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów, to choroba atakująca zazwyczaj młode kobiety. Groźne mogą być same objawy występujące podczas choroby, ale również jej następstwa.
Reklama

Przyczyny

Zapalenie przydatków najczęściej występuje u młodych kobiet. Szczególnie narażone są panie, u których obniżona jest odporność np. podczas miesiączki czy po porodzie. Zakażeniu sprzyja również korzystanie z wkładki wewnątrzmacicznej oraz zapalenie układu moczowego. Bezpośrednią przyczyną zapalenia przydatków jest zakażenie bakteryjne. Wśród najczęstszych drobnoustrojów wywołujących tę chorobę są bakterie z grupy paciorkowców, beztlenowce oraz dwoinki rzeżączki.

Objawy

Objawy zapalenia przydatków są bardzo wyraźne, choć niejednoznaczne. Najczęściej występują silne bóle podbrzusza promieniujące do okolicy lędźwiowej, w kierunku uda lub kolana. Zapaleniu przydatków towarzyszy niekiedy również obfita, zmieniona wydzielina z pochwy.
Reklama
Ponadto obserwuje się ogólnoustrojowe objawy takie jak podwyższona temperatura i uczucie ogólnego rozbicia.

Przebieg choroby

Zapalenie przydatków zazwyczaj poprzedzone jest zapaleniem szyjki macicy. W jej przebiegu charakterystyczne są silne upławy, ból podbrzusza oraz wysoka gorączka. Ponadto mogą występować zaburzenia miesiączkowania.

Diagnostyka

Jeśli zauważysz u siebie objawy zapalenia przydatków jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Diagnostyka tej choroby opiera się głównie na wywiadzie przeprowadzonym z pacjentką. Wykonywany jest również wymaz z pochwy pozwalający dokładnie określić rodzaj bakterii atakujących narządy kobiety.

Leczenie

Leczenie zapalenia przydatków opiera się na podawaniu antybiotyków, leków przeciwbólowych a niekiedy podawane są również sterydy, które mają na celu zahamowanie proces zapalny oraz przeciwdziałanie powstawaniu zrostów.
Reklama
W przypadku zapalenia przydatków należy również liczyć się z koniecznością leżenia w łóżku nawet przez kres 3-4 tygodni.

Powikłania

Kolejną rzeczą, o której należy wiedzieć jest wysokie ryzyko występowania powikłań po chorobie. Mogą wystąpić torbiele, ropnie, zrosty czy wodniaki jajowodu. Tego rodzaju powikłania mogą prowadzić do niepłodności lub występowania ciąż pozamacicznych. Nieleczone zapalenie przydatków może doprowadzić do rozwinięcia się ropnia jajowodu, co w ostateczności może doprowadzić do usunięcia tego narządu. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama