Zapalenie pochwy - objawy i sposoby leczenia
Zapalenie pochwy to jedno z najczęstszych schorzeń ginekologicznych. Może być wywołane przez bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie.
Reklama
Zapalenie pochwy pojawia się najczęściej w czasie, gdy zostaje zaburzona naturalna równowaga flory bakteryjnej okolic intymnych. Niedobór pałeczek kwasu mlekowego, które odpowiadają za utrzymanie kwaśnego środowiska, sprawia, że chorobotwórcze drobnoustroje zaczynają się namnażać co może doprowadzić do zapalenia pochwy.
Lekarz po zbadaniu pacjentki pobiera wymaz z narządów rodnych, aby określić rodzaj drobnoustroju powodującego chorobę.
Objawy
Zapalenie pochwy może być wywołane przez bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Objawy towarzyszące chorobie uzależnione są od rodzaju drobnoustrojów, które je wywołują.- Infekcje bakteryjne – głównym objawem zapalenia pochwy wywołanej przez bakterie jest charakterystyczny, rybi zapach okolic intymnych. Niekiedy pojawiają się również białe lub szarawe upławy.
- Infekcje drożdżakowe (grzybicze) – tego rodzaju infekcji towarzyszy świąd i pieczenie, które nasilają się podczas kąpieli, leżenia czy oddawania moczu. Ponadto pojawia się zaczerwienienie pochwy oraz upławy o serowatej konsystencji i nieprzyjemnej woni.
- Rzęsistkowe zapalenie pochwy – infekcja wywoływana jest przez pierwotniaka. W początkowej fazie choroby zapalenie pochwy nie daje żadnych objawów. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się upławy o wodnistej konsystencji, szarozielonym kolorze i nieprzyjemnym zapachu. Ponadto pojawia się zaczerwienienie szyjki macicy oraz ból podczas oddawania moczu. W skrajnych wypadkach upławy podczas zakażenia rzęsistkiem mogą być podbarwione krwią.
Diagnostyka
Rozpoznanie zapalenia pochwy następuje podczas badania ginekologicznego.Reklama
Reklama
Leczenie
Sposób leczenia zapalenia pochwy uzależniony jest od drobnoustroju, który ją wywołuje, dlatego tak ważne jest pobranie wymazu z pochwy do badania.- Infekcja bakteryjna – jeśli choroba jest wywołana przez bakterie najczęściej stosuje się leki miejscowe oraz antybiotyki. Dodatkowo zalecane są probiotyki, które pomagają w odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej okolic intymnych. Zaleca się poddanie leczeniu również partnera, aby zapobiec nawrotom choroby.
- Infekcja grzybicza – w celu dokładnego określenia rodzaju grzybów, które wywołały chorobę ginekolog, poza wymazem, może zlecić również dodatkowe badania. Po ustaleniu jaki grzyb jest przyczyną zapalenia lekarz dobiera odpowiednie środki farmaceutyczne. Najczęściej stosowane są tabletki dopochwowe, globulki, kremy, żele lub tampony. Długość kuracji uzależniona jest od podanego leku. Najczęściej trwa od 3 do14 dni. W ostatnim czasie dostępne są również środki, które wystarczy podać jednorazowo. W przypadku zakażeń grzybiczych należy pamiętać o tym, aby również partner poddał się leczeniu, ponieważ zapobiegnie to nawrotom choroby.
- Zakażenie rzęsistkowicą – ten rodzaj zapalenia pochwy występuje znacznie rzadziej niż bakteryjne lub grzybicze. Chorobę leczy się podając pacjentce leków – najczęściej metronidazol lub tinidazol. Ponieważ rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową konieczne jest również leczenie partnera seksualnego.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Co to jest stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa?
Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Część z nich jest postrzegana pozytywnie, a inne wręcz odwrotnie. W tym czasie pojawiają się również bardzo charakterystyczne choroby, które nie występują nigdy poza ciążą. Jedną z nich jest nadciśnienie ciążowe, które w skrajnych przypadkach może przejść w stan przedrzucawkowy lub rzucawkę ciążową.
Torbiele na jajnikach objawy, diagnoza i sposoby i leczenia
Torbiel jajników to jedna z często wykrywanych przypadłości ginekologicznych. Istnieje kilka rodzajów torbieli, które różnią się między sobą swoją genezą i strukturą. W zależności od ich wielkości i typu różne są również sposoby terapii. Zobacz, co warto wiedzieć o torbielach.
5 sposobów leczenia nadżerki
Nadżerka to uszkodzenie błony śluzowej szyjki macicy, które może być bardzo niebezpieczne. W porę zdiagnozowana nadżerka może być skutecznie leczona i wyleczona, jednak brak diagnozy, a tym samym leczenia może doprowadzić nawet do powstawania zmian nowotworowych.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl