Wszystko o połogu

Wszystko o połogu

Połogiem nazywany jest okres pierwszych 6 tygodni po porodzie. Jest to czas bardzo szczególny dla młodych mam, które uczą się opiekować swoim maleństwem. W tym czasie również ich organizm powoli powraca do normalnego funkcjonowania.
Zobacz, co warto wiedzieć o tym szczególnym czasie.

Wszystko się zmienia...

Wiele kobiet, które po raz pierwszy zostają mamami mają nadzieję, że tuż po porodzie wszystko wróci do normy. Niestety to nie jest takie proste. Ciąża trwa ok. 40 tygodni, podczas których działanie kobiecego organizmu ciągle się zmienia, trudno oczekiwać, że wszystkie zmiany cofną się w ciągu kilku dni. Niemniej jednak warto pamiętać, że połóg to właśnie taki czas, kiedy organizm kobiecy regeneruje się, więc potrzeba tylko trochę cierpliwości. Sama się przekonasz, że w tym czasie wszystko się będzie zmieniało.

Nadal wyglądam jakbym była w ciąży

W czasie porodu kobiety tracą 5-10 kg. Na ilość traconych kilogramów składa się waga dziecka, wód płodowych oraz łożyska. Na to, aby pozbyć się pozostałych kilogramów nabytych w ciąży trzeba będzie trochę poczekać. Możesz jednak być pewna, że w czasie połogu Twoja waga powoli zacznie spadać, ponieważ organizm będzie pozbywał się nagromadzonej wody, zmniejszy się również ilość krwi w krwiobiegu. Ponadto z każdym dniem będzie obkurczała się Twoja macica, co sprawi, że nadal widoczny brzuszek będzie się stawał coraz bardziej płaski.

Krwawienia

Krwawienia po porodzie jest zupełnie normalnym stanem rzeczy. Mogą trwać nawet kilka tygodni. W tym czasie stopniowo złuszcza się śluzówka macicy i wydostaje się z organizmu właśnie w postaci krwawych upławów poporodowych. Zaraz po porodzie upławy są ciemnoczerwone, z czasem zmieniają barwę na czerwonobrązową i żółtą. Jeśli niepokoi Cię zbyt duża obfitość krwawienia lub czas jego trwania porozmawiaj o tym z położną lub lekarzem ginekologiem.

Bolące krocze

Okres połogu to także czas na regenerację krocza. Podczas porodu ta struktura jest bardzo mocno nadwyrężona, przez co nierzadko dochodzi do jej uszkodzenia. Czasami krocze pęka lub zostaje nacięte. Zanim rany powstałe podczas porodu zagoją się młoda mama może mieć problem ze staniem, siadaniem czy korzystaniem z toalety. Jeśli tego rodzaju dolegliwości są dla Ciebie męczące możesz spróbować siadać na miękkiej poduszce lub na dmuchanym kółku do pływania. Dzięki temu krocze jest nieco mniej obciążone.

Rany poporodowe

Podczas połogu kobiecy organizm musi także poradzić sobie z gojeniem ran powstałych podczas porodu. W przypadku porodu naturalnego musi wygoić się krocze, a jeśli było przeprowadzone cesarskie cięcie – rana po operacji. Ważne! Jeśli rana krocza lub powstała po cesarskim cięciu jest bardzo boląca, stała się czerwona, pojawia się ropień lub inne niepokojące Cię objawy, koniecznie wybierz się do lekarza, ponieważ mogło dojść do zakażenia.

Notoryczne osłabienie

Stałe zmęczenie w okresie połogu jest naturalne. Powodów takiego stanu jest kilka. Przede wszystkim organizm młodej mamy potrzebuje sporo energii, aby zregenerować się po ciąży i porodzie. Kolejnym, ogromnym wysiłkiem dla organizmu kobiety jest produkcja mleka, oraz opieka nad maleństwem. Musi minąć kilka tygodni, aby rodzice przyzwyczaili się do dziecka w domu. Z czasem dziecko i rodzice uczą się żyć ze sobą, dzięki czemu dzień staje się bardziej uporządkowany. Pierwsze tygodnie z dzieckiem w domu są bardzo ciężkie, dlatego nie bój się prosić o pomoc.

Zły stan psychiczny

W okresie połogu duża część kobiet przeżywa problemy związane ze złym stanem psychicznym. Smutek i zmęczenie to skutek wahań hormonalnych. Wahania nastrojów są naturalne i powinny minąć w ciągu kilku tygodniu, jeśli jednak objawy nie mijają, a nasilają się powinnaś zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach niegroźny baby blues może przemienić się w depresję poporodową, która może być bardzo niebezpieczna.

Wizyta u lekarza

Po okresie połogu koniecznie zgłoś się na wizytę kontrolną do lekarza. Podczas badania lekarz sprawdzi m.in. jak goją się rany po porodzie oraz czy macica się prawidłowo obkurczyła. Jeśli w czasie połogu pojawią się jakiekolwiek objawy, które Cię niepokoją, nie czekaj na wyznaczoną datę wizyty kontrolnej tylko zgłoś się do lekarza jak najszybciej. Agnieszka
Udostępnij artykuł