5 sposobów leczenia nadżerki

5 sposobów leczenia nadżerki

Nadżerka to uszkodzenie błony śluzowej szyjki macicy, które może być bardzo niebezpieczne. W porę zdiagnozowana nadżerka może być skutecznie leczona i wyleczona, jednak brak diagnozy, a tym samym leczenia może doprowadzić nawet do powstawania zmian nowotworowych.
Reklama
Zobacz jak wygląda leczenie tego kobiecego schorzenia.

1. Leczenie farmakologiczne

Jeśli zdiagnozowana nadżerka jest mała, nie powoduje dokuczliwych dolegliwości, wynik cytologii jest prawidłowy, a kobieta jeszcze nie rodziła dzieci, wtedy lekarz ginekolog zaleca najczęściej częste wizyty kontrolne, które pozwalają na obserwację zmian. Podawane są również leki przeciwzapalne i stymulujące nadżerkę do wygojenia się. W przypadku pojawienia się upławów ginekolog niekiedy zaleca dodatkowo stosowanie globulek dopochwowych lub zmienia metodę leczenia.

2. Koagulacja chemiczna

Zabieg ten polega na przyłożeniu specjalnych preparatów do nadżerki, które likwidują chory nabłonek. Zabieg jest bezbolesny i nie powoduje powstawania blizn. Wykonywany jest u kobiet, u których zmiany są niewielkie. Jego wadą jest mała skuteczność, przez co trzeba go powtarzać w określonych odstępach czasu.
Reklama
Kolejną wadą jest długi czas gojenia.

3. Elektrokoagulacja (wypalanka)

Zabieg polega na spaleniu chorych tkanek za pomocą iskry elektrycznej. Łuk elektryczny tworzy się między końcówką koagulatora a elektrodą bierną – metalową płytką umieszczoną tuż pod pośladkami kobiety. Ta metoda leczenia jest bardzo skuteczna, ponieważ niewielką elektrodą lekarz może dostać się do każdego chorego miejsca. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, ponieważ nie jest bolesny. Jednak ma wiele wad. Przede wszystkim podczas zabiegu wydziela się nieprzyjemny zapach palonego mięsa. Ponadto mogą powstać trwałe blizny na szyjce macicy lub zwężenie jej kanału. Konsekwencją elektrokoagulacji mogą być bolesne miesiączki a niekiedy również problemy z rozwarciem szyjki macicy podczas porodu.
Reklama
Po wykonaniu zabiegu nabłonek goi się 3-5 tygodni, podczas których mogą pojawić się upławy i plamienia.

4. Kriokoagulacja (zamrażanie)

Zabieg polega na zamrożeniu, za pomocą specjalnej elektrody, z której wypływa sprężony azot, chorych tkanek. Zabieg trwa 4-6 minut i jest bezbolesny. Kriokoagulacja może być stosowana zarówno w przypadku małych zmian jak również dużych nadżerek. Gojenie po zabiegu trwa 30-40 dni. Podczas gojenia mogą wystąpić również wodniste upławy.

5. Fotokoagulacja

Za pomocą urządzenia, którego końcówka emituje fale świetlne lekarz doprowadza do trwałych zmian w nabłonku, gdzie powstała nadżerka. Fotokoagulacja jest zabiegiem bezbolesnym, a na nabłonku nie powstają blizny. Terapia ta stosowana jest w przypadku płytkich zmian w nabłonku szyjki macicy. Gojenie trwa około dwóch tygodni.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama