Różnice między karmieniem piersią a stosowaniem mleka modyfikowanego

Różnice między karmieniem piersią a stosowaniem mleka modyfikowanego

Karmienie niemowląt jest złożonym zagadnieniem, ponieważ odpowiednie zbilansowanie diety dziecka w pierwszych miesiącach jego życia wpływa na jego rozwój psychofizyczny, a także funkcjonowanie systemu odpornościowego. Najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki. Jednakże niekiedy dziecko nie może być karmione piersią. W takiej sytuacji ratunkiem jest mleko zastępcze. Karmienie mlekiem modyfikowanym niekiedy jest koniecznością.
Reklama

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia dziecka – jego rozwoju psychofizycznego i profilaktyki przeciwchorobowej. Jedną z zalet, płynącą z karmienia niemowląt pokarmem naturalnym, jest ochrona przed infekcjami [1]. Istnieją dowody naukowe, które potwierdzają, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki infekcyjnej w wieku niemowlęcym. Oprócz tego wymienia się również zapobieganie wielu chorobom w wieku dorosłym, w tym m.in. nadciśnieniu tętniczemu, chorobom sercowo-naczyniowych, nadwadze, otyłości, a nawet cukrzycy typu 2. Trwają również badania nad możliwym działaniem antynowotworowym mleka matki [1]. Przeciwwskazania do karmienia piersią W niektórych przypadkach karmienie piersią jest niezalecane lub nawet przeciwwskazane. W takich sytuacjach rekomenduje się karmienie odpowiednim mlekiem modyfikowanym. Wśród przeciwwskazań bezwzględnych do karmienia piersią można wymienić m.in.:
  • galaktozemię – wrodzoną chorobę genetyczną,
  • wrodzony niedobór laktazy,
  • czynną, nieleczoną gruźlicę u matki,
  • zakażenie HIV,
  • zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2 [2].

Różnice pomiędzy pokarmem naturalnym a lekiem modyfikowanym

Jak już wspomniano karmienie niemowląt jest złożonym zagadnieniem, zwłaszcza gdy dziecko nie może być karmione piersią. Preparaty mlek modyfikowanych można podzielić na: początkowe, które podaje się od narodzin do 6. miesiąca życia dziecka, a także następne, które podaje się po 6. miesiącu życia dziecka. Warto przy tym pamiętać, że mleka modyfikowane typu junior powinno się podawać dzieciom powyżej 1.
Reklama
roku życia. Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są mleka modyfikowane przeznaczone dla dzieci z różnymi chorobami i dolegliwościami. Wśród tego typu preparatów można wymienić m.in.: Mleka modyfikowane dla wcześniaków oraz noworodków z niską masą urodzeniową. Tego typu preparaty uwzględniają przyśpieszone tempo wzrostu dziecka, duże zapotrzebowanie metaboliczne i zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze.
  • Mleka modyfikowane typu AR, które zawierają substancje zagęszczające. Tego typu preparaty stosuje się u niemowląt które nadmiernie ulewają
  • Mleka modyfikowane typu comfort, których skład jest lepiej dostosowanych dla dzieci z objawami kolki
  • Mleka modyfikowane niskolaktozowe lub bezlaktozowe, które stosuje się u niemowląt z nietolerancją laktozy, biegunką osmotyczną [2].
  • Mleka modyfikowane hipoalergiczne, które stosuje się w karmieniu niemowląt w celach profilaktyki alergii. Przesłanką do wprowadzenia tego typu preparatów do diety dziecka jest obciążenie alergią w wywiadzie rodzinnym.
Bibliografia:
  1. Agostoni C., Braegger Ch., Cecsi T., et.al., Karmienie piersią – stanowisko Komitetu Żywienia ESPGHAN, tlum. Karpińska-Lipińska K., Boraszewska-Kornacka M., Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 2009; 49: 3-18.
  2. Pawłowicz M.B., Cudowska B., Lebensztejn D.M., Preparaty mleka modyfikowanego i mleko zastępcze w żywieniu dzieci „Standardy Medyczne/Pediatria” 2015; 12: 551-558.
Materiały partnera
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama