Różnice między karmieniem piersią a stosowaniem mleka modyfikowanego
Udostępnij Google News
Dziecko

Różnice między karmieniem piersią a stosowaniem mleka modyfikowanego

Karmienie niemowląt jest złożonym zagadnieniem, ponieważ odpowiednie zbilansowanie diety dziecka w pierwszych miesiącach jego życia wpływa na jego rozwój psychofizyczny, a także funkcjonowanie systemu odpornościowego. Najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki. Jednakże niekiedy dziecko nie może być karmione piersią. W takiej sytuacji ratunkiem jest mleko zastępcze. Karmienie mlekiem modyfikowanym niekiedy jest koniecznością.

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia dziecka – jego rozwoju psychofizycznego i profilaktyki przeciwchorobowej. Jedną z zalet, płynącą z karmienia niemowląt pokarmem naturalnym, jest ochrona przed infekcjami [1]. Istnieją dowody naukowe, które potwierdzają, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki infekcyjnej w wieku niemowlęcym. Oprócz tego wymienia się również zapobieganie wielu chorobom w wieku dorosłym, w tym m.in. nadciśnieniu tętniczemu, chorobom sercowo-naczyniowych, nadwadze, otyłości, a nawet cukrzycy typu 2. Trwają również badania nad możliwym działaniem antynowotworowym mleka matki [1].

Przeciwwskazania do karmienia piersią

W niektórych przypadkach karmienie piersią jest niezalecane lub nawet przeciwwskazane. W takich sytuacjach rekomenduje się karmienie odpowiednim mlekiem modyfikowanym.

Wśród przeciwwskazań bezwzględnych do karmienia piersią można wymienić m.in.:

 • galaktozemię – wrodzoną chorobę genetyczną,
 • wrodzony niedobór laktazy,
 • czynną, nieleczoną gruźlicę u matki,
 • zakażenie HIV,
 • zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2 [2].

Różnice pomiędzy pokarmem naturalnym a lekiem modyfikowanym

Jak już wspomniano karmienie niemowląt jest złożonym zagadnieniem, zwłaszcza gdy dziecko nie może być karmione piersią. Preparaty mlek modyfikowanych można podzielić na: początkowe, które podaje się od narodzin do 6. miesiąca życia dziecka, a także następne, które podaje się po 6. miesiącu życia dziecka. Warto przy tym pamiętać, że mleka modyfikowane typu junior powinno się podawać dzieciom powyżej 1. roku życia.

Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są mleka modyfikowane przeznaczone dla dzieci z różnymi chorobami i dolegliwościami. Wśród tego typu preparatów można wymienić m.in.:

Mleka modyfikowane dla wcześniaków oraz noworodków z niską masą urodzeniową. Tego typu preparaty uwzględniają przyśpieszone tempo wzrostu dziecka, duże zapotrzebowanie metaboliczne i zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze.

 • Mleka modyfikowane typu AR, które zawierają substancje zagęszczające. Tego typu preparaty stosuje się u niemowląt które nadmiernie ulewają
 • Mleka modyfikowane typu comfort, których skład jest lepiej dostosowanych dla dzieci z objawami kolki
 • Mleka modyfikowane niskolaktozowe lub bezlaktozowe, które stosuje się u niemowląt z nietolerancją laktozy, biegunką osmotyczną [2].
 • Mleka modyfikowane hipoalergiczne, które stosuje się w karmieniu niemowląt w celach profilaktyki alergii. Przesłanką do wprowadzenia tego typu preparatów do diety dziecka jest obciążenie alergią w wywiadzie rodzinnym.

Bibliografia:

 1. Agostoni C., Braegger Ch., Cecsi T., et.al., Karmienie piersią – stanowisko Komitetu Żywienia ESPGHAN, tlum. Karpińska-Lipińska K., Boraszewska-Kornacka M., Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 2009; 49: 3-18.
 2. Pawłowicz M.B., Cudowska B., Lebensztejn D.M., Preparaty mleka modyfikowanego i mleko zastępcze w żywieniu dzieci „Standardy Medyczne/Pediatria” 2015; 12: 551-558.

Materiały partnera

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie