Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Dziecko Czwartek, 30 stycznia 2020
Oceń:
4 / 19 głosów

Nowy członek rodziny zawsze wzbudza u dziecka ogromne emocje. Czasem jej powiększenie jest decyzją planowaną, innym razem spada na rodziców jak grom z jasnego nieba. Wtedy i oni muszą przywyknąć do nowej sytuacji, a przy okazji jeszcze przekazać radosną wieść maluchowi, który urodził się wcześniej. W jaki sposób to zrobić i jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Gdy dziecko zostaje starszym bratem lub siostrą, jego życie diametralnie się zmienia. Dotąd miało swoją ukochaną mamę i tatę tylko dla siebie. Teraz, będzie musiało dzielić się rodzicami. Co zrobić, by dziecko dobrze przyjęło wieść o braciszku lub siostrzyczce?

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Po pierwsze, zanim zaczniesz myśleć co zrobić, aby przygotować dziecko na zmiany, które niebawem nadejdą, zastanów się, czy sama jesteś na to odpowiednio przygotowana? Kiedy ciąża jest nieplanowana, odczuwasz wiele obaw. Zastanawiasz się, jak to będzie, czy podołacie. Przecież wszystko już było przygotowane pod jedno dziecko. Za to Ty rozpoczęłaś dopiero co karierę w firmie, o której od dawna marzyłaś. Co teraz będzie? Czy szef Cię zwolni? Czy będziesz miała gdzie wracać po porodzie?
Daj sobie kilka dni, a może nawet tygodni na ochłonięcie. Dopiero wtedy, kiedy sama zrobisz sobie porządek w głowie, zastanów się, jak przygotować dziecko na rodzeństwo.

To może nie być łatwe

Ale jeśli przedstawisz dziecku nową sytuację w superlatywach i opowiesz o tym, że gdy maluch podrośnie, to pierwsze dziecko będzie miało w nim kompana do zabawy, zacznie wyczekiwać rozwiązania tak niecierpliwie, jak Ty. W galerii podpowiadamy jak przygotować dziecko na te pierwsze informacje, a także jak postępować już po narodzinach bobasa.

Zobacz też:
Czy Twoje dziecko czuje się kochane? Sprawdź, jak okazać mu miłość
Kiedy zacząć dbać o zęby dziecka?
Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Jeśli nie Wiesz jak powiedzieć dziecku o tym, że znów zostaniesz mamą, sięgnij po książeczki, które poruszają temat ciąży. Oczywiście musisz dopasować je do wieku Twojej pociechy. Jeżeli masz starsze dziecko, możesz pokusić się o propozycje, które tłumaczą całe zapłodnienie, a także kolejne tygodnie ciąży. Zafascynowane dziecko dowie się o tym, że zostanie starszym bratem, lub siostrą, a przy okazji nauczy się czegoś nowego. Dla maluszków polecamy książeczki z krótkimi historyjkami i ładnymi ilustracjami. Nie spodziewaj się, że dziecko samo wpadnie na to, że urodzisz maluszka, po lekturze sama mu o tym powiedz.

Źródło: pl.freepik.com