Jakich leków nie wolno podawać dzieciom?

Jakich leków nie wolno podawać dzieciom?

Leczenie małych dzieci wymaga ogromnej wiedzy i wyczucia. Nawet najmniejsza infekcja nie powinna być leczona samodzielnie, podanie każdego leku najlepiej konsultować z lekarzem, ponieważ nawet preparaty powszechnie dostępne bez recepty mogą spowodować u malucha szereg groźnych skutków ubocznych.
A jakich leków kategorycznie nie wolno podawać dzieciom? Oto nasza lista:

1. Aspiryna

Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę i zastanawiasz się co mu podać aby ją zbić najlepiej skonsultuj się telefonicznie z lekarzem lub zapytaj farmaceutę o najlepszy lek na gorączkę dla dziecka w tym wieku. Dzieci nie powinny przyjmować Aspiryny ani żadnych leków, w których składzie się ona znajduje aż do ukończenia 16 roku życia. Zanim zdecydujesz się na podanie leku dziecku zapoznaj się dokładnie z treścią ulotki (aspiryna może w niej znajdować się pod nazwą kwasu acetylosalicylowego). Aspiryna może u dzieci wywołać groźny zespół Reye’a, którego większa część przypadku kończy się śmiercią.

2. Leki na wymioty i nudności

Jeśli twoja pociecha cierpi z powodu dolegliwości układu pokarmowego nie powinnaś podawać jej żadnych leków zatrzymujących te objawy. Najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć niechcianych i niebezpiecznych skutków ubocznych.

3. Wysokie dawki paracetamolu

Jest to jeden z najbezpieczniejszych leków na ból i gorączkę dla dzieci. Często możliwe jest leczenie z jego zastosowaniem nawet 6 miesięcznych dzieci. Konieczne jest jednak skrupulatne pilnowanie dopuszczalnej dawki. Paracetamol znajduje się w składzie licznych leków, tak więc zanim podamy go naszemu szkrabowi na zbicie temperatury upewnijmy się, że nie przyjął on go już w innych lekach. Środek ten należy podawać dziecku skrupulatnie według zaleceń zapisanych na ulotce. Jeśli natomiast po upływie 4-5 dni temperatura nie spadnie o dalszym stosowaniu powinien decydować lekarz.

4. Leki na przeziębienie

Dostępne we wszystkich aptekach bez recepty środki nie są zalecane do stosowania u małych dzieci. Najczęściej nie przynoszą one oczekiwanych efektów, mogą natomiast po przedawkowaniu do którego łatwo doprowadzić wywołać uciążliwe skutki uboczne. Jeśli dziecko jest przeziębione najlepiej udać się do lekarza. Dodatkowo można korzystać ze sprawdzonych domowych, babcinych sposobów leczenia.

5. Leki dla osób dorosłych

W ulotce sprawdź czy producent określa dawkę w jakiej dany medykament można podawać dzieciom. Jeśli taka informacja się w niej nie znalazła oznacza to, że lek ten przeznaczony jest jedynie dla osób dorosłych a jego podanie małemu dziecku może skutkować poważnymi konsekwencjami a nawet zagrożeniem życia.

6. Leki zapisane dla kogoś innego

Jeśli zostaną ci leki, które wcześniej lekarz zapisał innemu członkowi rodziny na infekcje, lub posiadasz stosowaną receptę nie podawaj tych leków dziecku! Maluch powinien stosować jedynie leki, które zostały zapisane specjalnie dla niego dokładnie na dolegliwość na którą cierpi. Stosowanie leków przeznaczonych dla innych osób może wywołać silne skutki uboczne.

7. Leki przeterminowane

Co jakiś czas rób dokładny przegląd domowej apteczki i usuwaj z niej wszystkie leki, których ważność się skończyła. Preparaty takie należy wyrzucać do specjalnych koszy w aptekach. Przed przyjęciem leku a tym bardziej przed podaniem go dziecku sprawdź jego datę ważności. Jeśli minęła lek nie zadziała, a wręcz przeciwnie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zwracaj również uwagę czy leki w domu nie zmieniły koloru na bardziej wyblakły lub czy zmianie nie uległa ich konsystencja. Jeśli tak wyrzuć je.

8. Leki, które należy ssać lub rzuć

Podawanie dziecku leków, w przypadku których konieczne jest ssanie lub rzucie może być powodem zadławienia. Tego typu farmaceutyki dozwolone są najczęściej dla dzieci, które przekroczyły 3 rok życia. Jeśli konieczne jest podanie dziecku akurat tej substancji rozkrusz tabletkę i wymieszaj proszek np. z jogurtem bądź innym pokarmem półpłynnym. Marta
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
szkarlatyna
Szkarlatyna to wysoce zakaźna choroba. Jednak obecnie do zakażeń dochodzi dość rzadko — około 150 przypadków na 100 tysięcy osób. Wciąż nie wynaleziono szczepionki na szkarlatynę, a zarazić się nią można wiele razy. Zwłaszcza przy obniżonej odporności. Jeśli chcesz zapobiec zakażeniu, musisz dbać o higienę. Podstawą jest częste mycie oraz dezynfekcja rąk.
życzenia urodzinowe dla dzieci
Życzenia urodzinowe dla dzieci powinny nieść radość oraz przesłanie, które w jakimś stopniu może stanowić istotny element kształtowania osobowości chłonącego otoczenie solenizanta. Urodziny dziecka to ważny dzień przede wszystkim dla jego rodziców, którzy z całego serca pragną uczynić ten dzień wyjątkowym. Prezenty dla dzieci mają oczywiście znaczenie pierwszorzędne, lecz tego dnia nie można zapomnieć także o wyjątkowych życzeniach
Liki24 – serwis dostawy leków w konkurencyjnych cenach
Kupując leki w aptekach w mieście, prawdopodobnie natrafialiście Państwo na brak towaru na półkach lub różnicę w cenie tego samego leku w różnych aptekach. Na przykład, w dwóch sąsiednich aptekach cena może się znacznie różnić. Aby rozwiązać te problemy powstała platforma Liki24, której celem jest dostarczenie zamówienia w najlepszej cenie, aby klient nie stał w kolejce i nie szukał leków z listy w różnych aptekach. Liki24 to polski healthcare startup, a na Ukrainie to firma odnosząca sukcesy oraz zajmująca czołową pozycję w swoim segmencie. Marketplace zajmuje się wyszukiwaniem i dostawą leków na receptę i bez recepty w cenach niższych od cen aptecznych. Oprócz leków Liki24 dostarcza również suplementy diety, witaminy i kosmetyki. Platforma znacznie upraszcza zakup leków, uwalniając klientów od nadpłat i niepotrzebnej straty czasu na poszukiwania. Bez wychodzenia z domu możecie Państwo kupić potrzebne leki z rabatem do 30% i dostać je w ciągu kilku godzin “pod same drzwi”.