Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Dziecko Piątek, 28 lutego 2020
Oceń:
4 / 14 głosów

Zanim twoje dziecko nie pozna prawdziwej wartości pieniądza, trudno będzie nauczyć je oszczędzania. A musisz wiedzieć, że to zadanie właśnie dla ciebie, jako rodzica. Bo choć w szkole uczą matematyki czy języka ojczystego, to nikt nie podpowiada dzieciom co robić, żeby umieć zaoszczędzić pieniądze. Po zakończeniu edukacji dziecko będzie doskonale wiedziało, w jaki sposób zarabiać, ale nie będzie miało pojęcia jak zarządzać pieniędzmi, by nigdy ich nie zabrakło.

Edukacja finansowa kuleje

Ale gdyby tak spojrzeć "na własne podwórko", to przecież my też uczymy nasze dzieci, że trzeba myć ręce, albo nie wolno bić rodzeństwa. Mało kto od najmłodszych lat wałkuje z dzieckiem zasady oszczędzania. A to bardzo ważny temat, który wprowadzony w życie rodzinne odpowiednio wcześnie będzie w stanie sprawić, że pieniądze nigdy nie zapanują nad naszym dzieckiem. To ono będzie ich panem, a przecież o to właśnie w życiu chodzi.

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Nie od dziś wiadomo, że to my, rodzice, jesteśmy dla naszych dzieci największym wzorem do naśladowania. Należy więc zacząć od tego, aby dawać dzieciom dobry przykład. Jeżeli proszą Cię o wspólne wyjście do kina, a Ty zawsze odpowiadasz, że nie masz na to pieniędzy, a tymczasem co miesiąc wydajesz całkiem sporo na używki, to możesz mieć pretensje tylko do siebie, ale chyba czas, żeby w końcu coś z tym zrobić, prawda?
Naucz swoje dziecko wartości pieniądza. Zróbcie samodzielnie blankiety z pieniędzmi lub wykorzystajcie stare monety. Bawcie się w sklep i pozwalaj dziecku być zarówno klientem, jak i sprzedawcą. Kiedy maluch już zacznie rozumieć, że pieniądze mają różną wartość, będziesz mogła wprowadzić w życie więcej nauk. Co jeszcze możesz zrobić, by pomóc dziecku nauczyć się oszczędzania? Zobacz!

Pozwól dziecku na to, żeby zarabiało swoje pierwsze pieniądze. Wprawdzie to metoda dość kontrowersyjna, bo każde dziecko powinno mieć jakieś obowiązki domowe i powinno też wykonywać je dla zasady, a nie dla pieniędzy, ale zaproponuj dziecku czasem coś ponad listę jego obowiązków i powiedz,że jeśli wykona zadanie, otrzyma za nie pieniądze. Takie samodzielne zarabianie uczy dziecko szacunku do pieniądza.

Źródło: pl.freepik.com