Jak nauczyć dziecko oszczędzać?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Zanim twoje dziecko nie pozna prawdziwej wartości pieniądza, trudno będzie nauczyć je oszczędzania. A musisz wiedzieć, że to zadanie właśnie dla ciebie, jako rodzica. Bo choć w szkole uczą matematyki czy języka ojczystego, to nikt nie podpowiada dzieciom co robić, żeby umieć zaoszczędzić pieniądze. Po zakończeniu edukacji dziecko będzie doskonale wiedziało, w jaki sposób zarabiać, ale nie będzie miało pojęcia jak zarządzać pieniędzmi, by nigdy ich nie zabrakło.

Edukacja finansowa kuleje

Ale gdyby tak spojrzeć "na własne podwórko", to przecież my też uczymy nasze dzieci, że trzeba myć ręce, albo nie wolno bić rodzeństwa. Mało kto od najmłodszych lat wałkuje z dzieckiem zasady oszczędzania. A to bardzo ważny temat, który wprowadzony w życie rodzinne odpowiednio wcześnie będzie w stanie sprawić, że pieniądze nigdy nie zapanują nad naszym dzieckiem. To ono będzie ich panem, a przecież o to właśnie w życiu chodzi.

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Nie od dziś wiadomo, że to my, rodzice, jesteśmy dla naszych dzieci największym wzorem do naśladowania. Należy więc zacząć od tego, aby dawać dzieciom dobry przykład. Jeżeli proszą Cię o wspólne wyjście do kina, a Ty zawsze odpowiadasz, że nie masz na to pieniędzy, a tymczasem co miesiąc wydajesz całkiem sporo na używki, to możesz mieć pretensje tylko do siebie, ale chyba czas, żeby w końcu coś z tym zrobić, prawda?
Naucz swoje dziecko wartości pieniądza. Zróbcie samodzielnie blankiety z pieniędzmi lub wykorzystajcie stare monety. Bawcie się w sklep i pozwalaj dziecku być zarówno klientem, jak i sprzedawcą. Kiedy maluch już zacznie rozumieć, że pieniądze mają różną wartość, będziesz mogła wprowadzić w życie więcej nauk. Co jeszcze możesz zrobić, by pomóc dziecku nauczyć się oszczędzania? Zobacz!

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie