Jak pomóc dziecku pożegnać się ze smoczkiem?

Dziecko Środa, 11 marca 2020
Oceń:
4 / 11 głosów

Smoczek to dla dziecka często jedyny skuteczny uspokajacz. Nawet jeśli maluch nie chce z niego korzystać, to bywa, że rodzice dla własnego spokoju go tego uczą. Ale przychodzi taki moment w życiu dziecka, że musi się tego smoczka pozbyć. Jak my w tym pomóc w momencie, gdy maluch traktuje go jak swojego najlepszego przyjaciela?

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odzwyczajenie dziecka od smoczka jest jego.. zepsucie. Wystarczy odciąć delikatnie końcówkę smoczka lub po nakłuwać go w kilku miejscach, a korzystanie z niego stanie się tak mało komfortowe, że dziecko samo w końcu z niego zrezygnuje.

Można też starać się tłumaczyć dziecku, że jest już na tyle duże, że już nie wypada używać smoczka. Może jeśli podasz mu przykład koleżanki, czy kolegi, którzy zrezygnował z tego "nałogu", będzie mu łatwiej podjąć świadomą decyzję.

Co jeszcze można zrobić?

Warto po prostu zabrać dziecko do dentysty i podpowiedzieć lekarzowi, żeby opowiedział maluchowi o konsekwencjach ssania smoczka. Wszyscy przecież wiemy, że to wcale nie jest dobre rozwiązanie dla ząbków. Są też inne sposoby na to, by oduczyć dziecko smoczka. Jakie?

Można zaaranżować sytuację, w której zaproponujemy dziecku, iż jeśli odda swój smoczek to otrzyma w zamian jakiegoś innego przyjaciela. Niech to będzie milutki kocyk, nowa zabawka, czy przytulanka, którą maluch będzie mógł zabierać ze sobą gdzie tylko zechce i sięgać po to kiedy poczuje się gorzej.

Źródło: pl.freepik.com