Co to jest co-sleeping i dlaczego warto spać z dzieckiem?

Dziecko Wtorek, 10 marca 2020
Oceń:
4 / 28 głosów

To właśnie sen pozwala dziecku na regenerację sił. To bardzo ważny temat już od pierwszych dni jego życia. Zdarzają się dzieci, które bez problemu od samego początku przesypiają całe noce i trzeba je wręcz budzić na nocne karmienie i takie, które zaraz po odłożeniu do łóżeczka szeroko otwierają oczy, albo płaczą. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czym jest co-sleeping?

Co-sleeping to nic innego, jak spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Jeszcze jakiś czas temu uważało się, że maluch powinien od samego początku spać w swoim łóżeczku bo tak jest dla wszystkich lepiej i bezpieczniej, ale obecnie coraz większa liczba rodziców decyduje się właśnie na co-sleeping i zauważa wiele zalet tej sytuacji.

Jak bezpiecznie spać z dzieckiem?

Jednym z argumentów przemawiającym za nie spaniem z dzieckiem jest to, że maluchowi może się coś stać. Ale wystarczy zachować kilka zasad bezpieczeństwa, by do takiej sytuacji nie dopuścić.

  • przede wszystkim maluch powinien spać na plecach
  • należy odsunąć wszystkie poduszki i wybrać materac o sporej twardości
  • warto też pozbyć się kocyków (dziecko może narzucić sobie taki na buźkę, a nie będzie umiało go zdjąć) i maskotek
  • trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni
  • obowiązkiem rodzica jest też ustalenie, czy pomiędzy bokiem łóżka a ścianą nie ma żadnej przerwy (dziecko mogłoby wpaść w taką lukę)
  • oczywiste jest też to, że nie wolno spać z dzieckiem w jednym łóżku po spożyciu alkoholu.

A jakie konkretnie pozytywy płyną ze spania z dzieckiem? Przeczytajcie!

Przede wszystkim spanie z dzieckiem pozwala na spokojniejszy sen rodzicowi. Po wielu prawie bezsennych nocach trudno jest opiekować się noworodkiem czy niemowlakiem. Regeneracja sił jest wskazana.

Źródło: pl.freepik.com