Nauka w domu - skąd czerpać pomysły na domowe nauczanie?

Dziecko Wtorek, 7 kwietnia 2020
Oceń:
4 / 33 głosów

Chyba nikt nie spodziewał się, że w tym roku rodzice zostaną zmuszeni do tego, by zostać nauczycielami własnych dzieci. Wprawdzie rząd uważa, że szkolnictwo jest przygotowane na zdalną edukację, jednak wszyscy doskonale wiemy, że większość szkół nie działa w tym czasie tak, jak powinny.

Rodzice spędzają z dziećmi przy lekcjach kilka godzin dziennie

Wszystko trzeba wytłumaczyć, opowiedzieć, pokazać. Nie każdy nauczyciel wziął sobie do serca to, że skoro ma przerabiać z dziećmi dalszy materiał, to nie oznacza to, że ma napisać: "dziś zrób zadanie 3 ze strony 64". Niestety w tej chwili prawie wszędzie właśnie tak to wygląda. Rodzice zastanawiają się jak pomóc swoim dzieciom, by po powrocie do szkoły (pewnie dopiero we wrześniu) rzeczywiście mogły zacząć naukę od nowego materiału.

Nauka w domu - skąd brać pomysły?

W przypadku gdy dziecko jest w zerówce czy pierwszej klasie, tak naprawdę wystarczy ćwiczyć z nim czytanie, pisanie i "pokazywać mu świat". Warto zaopatrzyć się w ciekawe książeczki aktywizujące oraz w karty pracy, które łatwo można pozyskać zupełnie za darmo na grupach dla nauczycieli czy opiekunów przedszkolnych. Co jeszcze można zrobić, by wspomóc dziecko w nauczaniu w tym trudnym czasie?

Idealnie byłoby, gdyby nauczyciel prowadził dla dzieci zajęcia online, jednak niewielu z nich podjęło taką decyzję i się odważyło. Nagrywanie filmików dla dzieci, w których nauczyciel zwraca się do nich personalnie bardzo motywuje do działania. Tak jak w ogóle praca z nauczycielem. Jeżeli zależy Wam na tym, by dziecko podszkoliło swój angielski, to warto skorzystać ze specjalnych platform, dzięki którym dzieci mają bezpośredni kontakt z nauczycielem - lektorem. Rozmawiają z nim tylko po angielsku ( czy w innym języku). To zupełnie tak, jakby odbywały korepetycje online.

Źródło: pl.freepik.com