efektywna nauka

Szkoły dalej zamknięte. Jak efektywnie uczyć się w domu? 7 sposobów

Niestety spełnił się ten najczarniejszy scenariusz i ponownie zostaliśmy zamknięci w  domach. Obostrzenia, które wprowadzono w niektórych województwach już kilka tygodni temu, rozszerzono o całą Polskę i tym sposobem, 20 marca, czyli od soboty, ponownie zamknięte zostaną wszystkie miejsca dostarczające rozrywki i hotele, a od poniedziałku nawet młodsze klasy nie będą mogły wrócić do szkół. To sytuacja tragiczna również w obliczu starszaków, bo te dzieci nie siedziały w szkolnych ławkach już od wielu miesięcy. Jak efektywnie uczyć się w domu, siedząc całymi dniami przed komputerem? Podpowiadamy!
Reklama

Efektywna nauka w domu – zasady

Czy nauka w domu może być przyjemna? Nauczyciele twierdzą, że tak. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko ma do tego odpowiednie warunki. Jednak należy wziąć pod uwagę również fakt, że jeszcze rok temu żadne z nich nie spędzało przed komputerem przynajmniej kilku godzin dziennie. A teraz nawet wychowanie fizyczne się do tego sprowadza. Co zrobić, żeby nauka w domu była efektywna? Jak zaaranżować dziecku kącik do nauki?
  • Na stronie internetowej MEN można znaleźć podręcznik, który omawia efektywną naukę zdalną. Ważne jest jednak to, że według jego założeń, nauka zdalna nie powinna trwać dłużej niż od 9 do 13. Jak wiadomo, ten zakres czasowy jest często przekraczany.
  • Podczas nauki zdalnej powinno się robić regularne przerwy, odchodzić od komputera, poruszać się. To ma być czas na regenerację.
  • Nauka zdalna to czas, kiedy powinno się siedzieć przy biurku, a nie leżeć z laptopem na kanapie czy podłodzie. Krzesło powinno być wygodne, a jasność ekranu odpowiednio ustawiona.
  • Pokój należy wywietrzyć i zadbać o to, aby nie było w nim hałasu.
  • Warto położyć sobie na talerzyku świeże lub suszone owoce, oraz orzechy, a także zadbać o zapas wody i korzystać z tych dobrodziejstw podczas zajęć zdalnych.
  • Skoro i tak trzeba się uczyć przed komputerem, to warto skorzystać z możliwości internetu. Nauka do sprawdzianu nie musi być nudna. Można w ramach niej przeprowadzić sobie kilka testów, a przed przerabianiem przeczytanej lektury, obejrzeć dodatkowo jej ekranizację.
  • Trzeba ZAWSZE pracować według założonego wcześniej planu i dbać o to, aby nie odrywać się od obowiązków.
Te rady wydają się być dość banalne, ale naprawdę wystarczą do efektywnej nauki.
Reklama
Warto zadbać też o to, aby dziecko po zakończeniu zajęć online odeszło od komputera na dłużej. Nawet jeśli ma do wykonania zadanie domowe, powinno zrobić sobie kilka godzin przerwy od ekranu. Pozostaje tylko trzymać kciuki, by wszystko jak najprędzej wróciło do normy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama