Jak zbić gorączkę domowym sposobem?

Zdrowie Poniedziałek, 13 kwietnia 2020
Oceń:
4 / 8 głosów

W obecnej sytuacji nawet podwyższona temperatura bywa powodem do paniki. Trudno jest umówić się na wizytę lekarską, a diagnoza wydawana jest przez telefon. Tak samo odbywa się wystawianie recept. Co zrobić, jeśli temperatura jest wysoka, a leki przeciwgorączkowe nie działają? Jak zbić gorączkę domowym sposobem?

Skąd bierze się temperatura?

Kiedy nasz organizm toczy walkę z bakteriami i wirusami albo grzybami, włącza swoją reakcję obronną, jaką jest gorączka. Gdy temperatura przekracza 39 stopni, czasem trudno jest zbić ją wyłącznie lekami i trzeba wspomagać się również domowymi sposobami. Najpierw sięgamy jednak po paracetamol oraz ibuprofen. Zażywamy je naprzemiennie.

A co, jeśli leki nie pomagają?

Jak zbić gorączkę domowym sposobem? Jednym z najlepszych sposobów na zbijanie gorączki są zimne okłady na czoło. Wystarczy namoczyć zimną wodą ręcznik lub szmatkę i trzymać na czole przez około 20 minut. Takim okładem warto też obłożyć kark oraz pachwiny.
Świetnie sprawdza się też letnia kąpiel. Pamiętaj jednak, by woda w wannie nie była lodowata, bo organizm przeżyje szok. Woda może mieć temperaturę maksymalnie o dwa stopnie niższą niż obecna temperatura ciała. Niestety doznania podczas takiej kąpieli są średnio przyjemne, za to efekt jest naprawdę zadowalający.

Gdy masz temperaturę, powinnaś pić znacznie więcej wody. Gdy organizm gorączkuje, wytwarza spore ilości potu, w związku z tym trzeba regularnie uzupełniać płyny.

Źródło: pl.freepik.com