Jak nauczyć dziecko porządku?

Dziecko Poniedziałek, 20 kwietnia 2020
Oceń:
4 / 16 głosów

Czym skorupka za młody nasiąknie, tym na starość trąci. Mądre to porzekadło, które tyczy się w zasadzie każdego z nas. A przede wszystkim naszych dzieci. Jeśli chcesz, by twój maluch pomagał ci w obowiązkach domowych, to go tego pomagania naucz. Im prędzej to zrobisz, tym lepiej.

Jak nauczyć dziecko porządku?

Pamiętaj, że dzieci są jak gąbka. Chłoną dosłownie wszystko. Dlatego, jeśli w twoim domu od zawsze jest bałagan i prawie nigdy nie panuje w nim względny porządek, to dziecko u zna to za sytuację zupełnie normalną. Nie będzie rozumiało, dlaczego trzeba sprzątać.

Maluch nie wie, co to jest bałagan, a co to porządek

Dlatego, choć uczyć dziecko porządku trzeba zacząć od najmłodszych lat, to jednak dla malucha trzeba być znacznie bardziej wyrozumiałym. Półtoraroczniak nie ułoży wszystkiego równo jak od linijki. Nie odkurzy też samodzielnie własnego pokoiku. Jednak warto pokazywać mu już wtedy, że zanim weźmiecie kolejną zabawkę, czy książeczkę, należy wcześniej odłożyć poprzednią.
No dobrze.. ale jak nauczyć dziecko porządku?

Jedno jest pewne. Nie możesz krzyczeć na dziecko! Jeśli będziesz je karcić za nieporządek, Twoje nauki na nic się nie zdadzą. Nie mów, że jeśli dziecko nie posprząta pokoju, to nie wyjdzie na zewnątrz. Bądź cierpliwa. Tłumacz. Możesz też użyć podstępu. Dzieci kochają naśladować rodziców, kup więc swoim pociechom zabawkowy zestaw do sprzątania.

Źródło: pl.freepik.com