Pamięć u dziecka - jak ją ćwiczyć?

Dziecko Niedziela, 3 maja 2020
Oceń:
4 / 26 głosów

Nie wszystkie dzieci lubią się uczyć. Jeśli kojarzą naukę z czymś nieprzyjemnym, to każda próba wbicia im czegokolwiek do głowy będzie dla nich karą. Ale wystarczy uczyć dzieci przez zabawę, by wszystko wchodziło do głowy łatwiej i szybciej. Jak ćwiczyć pamięć u dziecka? Co zrobić, żeby chętniej się uczyło?

Pamięć u dziecka - jak ją rozwijać?

Umysł dziecka jest najbardziej chłonny w pierwszych latach jego życia. Początek szkoły podstawowej to ten etap, gdy dziecko chłonie wiedzę niczym gąbka i jeśli zainteresujemy pociechę jakimś tematem, to istnieje spora szansa, że będzie te zainteresowania rozwijać w późniejszym czasie.

Dziecko zapamięta wiersz nie rozumiejąc treści

To jest wręcz zadziwiające, ale maluch naprawdę potrafi to zrobić. Wielozwrotkowe wiersze czy piosenki jest w stanie ogarnąć naprawdę szybko, gdyż ma świetnie rozwiniętą mimowolną pamięć. Gdy dziecko idzie do przedszkola, z roku na rok coraz bardziej nad pamięcią mimowolną zaczyna dominować pamięć dowolna. Warto już wtedy ćwiczyć z dziećmi memotechniki, czyli metody, które pomagają dziecku zapamiętywać. Jak ćwiczyć z dzieckiem pamięć?

W procesie zapamiętywania ważne jest angażowanie wielu zmysłów. W nauce najbardziej istotny jest wzrok i słuch. Warto nauczyć dziecko robić mapę myśli. Takie rysunkowe notatki z niewielką ilością tekstu w znacznym stopniu ułatwiają zapamiętywanie.

Źródło: pl.freepik.com