Zaburzenia obsesyjno - kompulsywne – czym są i jak się je leczy?

Zaburzenia obsesyjno - kompulsywne – czym są i jak się je leczy?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są jednymi z częściej występujących zaburzeń psychicznych. Bardzo często nazywane są nerwicą natręctw, a w skrócie – w polskim nazewnictwie: ZOK, w angielskim: OCD. Zaburzenie to charakteryzuje się występowaniem natrętnych, obsesyjnych myśli lub/i przymusowych, kompulsywnych działań.
Reklama
Czynności natrętne zwane są rytuałami – chory nie potrafi bez nich kontrolować życia codziennego, pomagają mu one w redukcji strachu i lęku, który głównie nie jest uzasadniony.

Jak rozpoznać nerwicę natręctw?

Chorzy sami zauważają swoje nieprzemyślane i "dziwne" zachowania. Sami także często zgłaszają się do specjalisty po poradę. Również bliscy, znajomi i rodzina są świadkami choroby, ponieważ w wyraźny sposób manifestuje się ona na zewnątrz, szczególnie w przypadku kompulsji. Obsesyjne myśli wydają się trudniejsze do zaakceptowania i pogodzenia się z nimi. Niekiedy dotykają bardzo drażliwych miejsc w ludzkiej psychice, powodując znaczny ból i dyskomfort psychiczny oraz wywołując związaną z nimi depresję.

Obsesyjne myśli i HOCD

Odmianą nerwicy natręctw, w której szczególnie silne są myśli chorego jest na przykład HOCD czyli Sexual Orientation OCD. Chory ma natrętne, niedające się powstrzymać i zahamować myśli na temat swojej orientacji seksualnej. Sprawiają mu szczególny ból, kiedy "każą" myśleć, wyobrażać sobie, przeżywać różne sceny z przedstawicielami drugiej płci, którzy tak naprawdę w żadnym stopniu nie pociągają chorego.

Myśli pochodzą ode mnie, ale nie są moje

Pacjenci z OCD odczuwają wszystkie myśli, jako całkowicie niezgodne z ich przekonaniami i ideami. Nie mogą zrozumieć dlaczego mogą pomyśleć w dany sposób – wiedzą, że myśli są ich, nie wiedzą jednak dlaczego się pojawiają.
Reklama
Pojawiają się one bowiem w głowie chorego całkowicie bez jego woli.

Leczenie nerwicy natręctw i zaburzeń nerwicowych

Bardzo dobrym wyjściem do leczenia OCD jest rozpoczęcie terapii z psychologiem, który specjalizuje się w leczeniu nerwic. Dobrym sposobem jest również samemu rozpocząć własną terapię np. behawioralnej terapii kognitywnej, przy której dowiedziono, że poprawia funkcjonowanie osób z OCD, szczególnie tych z przewagą natrętnych myśli. Zgłoszenie do psychiatry skutkuje zapisaniem leków TLPD oraz SSRI – są to środki przeciwdepresyjne, które jednak świetnie łagodzą objawy zaburzeń obsesyjno kompulsywnych. Niekiedy chorym zapisuje się również benzodiazepiny oraz neuroleptyki.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama