Drzewo lipy
To wręcz niewiarygodne, ale lipa może przetrwać nawet 300 lat, a jej drzewo może wyrosnąć nawet na 30 metrów wysokości. Z ciekawostek - nazwa miesiąca lipca pochodzi właśnie od tego drzewa.
W czym może pomóc lipa?
Gdy zastanawiamy się nad właściwościami zdrowotnymi lipy, warto wziąć pod uwagę nie tylko jej kwiaty, ale również liście. Z tych pierwszych robimy syrop, z liści natomiast parzymy herbatę. A w czym może pomóc lipa?
- napar z lipy skutecznie obniża gorączkę. Stosuje się go w trakcie chorób takich jak grypa czy poważniejsze przeziębienie, gdyż działa również napotnie.
- lipa zawiera tak zwane substancje śluzowe, dzięki czemu może skutecznie złagodzić kaszel.
- napar z lipy ma pozytywny wpływ na nasz żołądek - rozkurcza i działa również jak środek przeciwbólowy.
- napar z lipy skutecznie uspokaja. Jeśli odczuwasz na co dzień silne napięcie, to zafunduj sobie też gorącą kąpiel z lipą w roli głównej.
- lipa wspomaga walkę z trądzikiem.
A jak zrobić syrop i herbatę? Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania lipy?
Gdy dopada nas grypa czy nawet zwykłe przeziębienie, powinniśmy natychmiast sięgać po napar z lipy. Taką herbatką można zrobić w bardzo prosty sposób. Kwiatostan lipy trzeba zebrać i wysuszyć. Wsypujemy do kubka jedną łyżeczkę suszu i zalewamy wrzątkiem uważając, żeby kwiaty nam się w tej wodzie nie gotowały. Kubek przykrywamy na 20 minut, po czym odcedzamy lipę i pijemy sam wywar gdy osiągnie temperaturę około 40 stopni. Do takiej herbatki można dodać miód lipowy, albo cytrynę.