Kwiat lipy ma sporo leczniczych właściwości. Chcesz je poznać?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Kwiat lipy ma sporo leczniczych właściwości. Chcesz je poznać?

Boli Cię gardło? Męczy Cię wiecznie niekończący się katar, który stale nawraca? Powinnaś zatem poznać zdrowotne właściwości kwiatu lipy. Wystarczy, że zaparzysz sobie z niej herbatkę już w momencie, gdy po raz pierwszy poczujesz oznaki choroby. Na pewno pomoże! Jakie jeszcze właściwości ma lipa?

Prozdrowotne substancje w kwiatostanie

Kwiat lipy ma tak wiele zdrowotnych właściwości, ponieważ ma w składzie garbniki, fitosterole, flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i witaminy. Dzięki temu lipa działa rozkurczowo, czy też moczopędnie.
Kwiat lipy pachnie obłędnie, a roślina kwitnie w miesiącach letnich i to wtedy można zbierać kwiatostany i suszyć je. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w chłodnym miejscu.

Jak zrobić napar z lipy?

Przepis na napar z lipy jest bardzo prosty, a warto go znać, gdyż do właśnie on jest lekarstwem na wiele różnych dolegliwości. Na jedną szklankę gorącej wody, wsypujemy 1 łyżkę suszonego kwitostanu lipy. Przykrywamy szklankę talerzykiem i odstawiany na około 20 minut. Taki napar oczywiście można sobie dosłodzić - najlepiej naturalnym miodem. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy mikstura powinna być dobrze wystudzona, inaczej temperatura wody zabije wszelkie lecznicze właściwości miodu. A na co jeszcze pomoże napar z lipy?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie