Kwiat lipy ma sporo leczniczych właściwości. Chcesz je poznać?

Zdrowie Niedziela, 23 lutego 2020
Oceń:
4 / 26 głosów

Boli Cię gardło? Męczy Cię wiecznie niekończący się katar, który stale nawraca? Powinnaś zatem poznać zdrowotne właściwości kwiatu lipy. Wystarczy, że zaparzysz sobie z niej herbatkę już w momencie, gdy po raz pierwszy poczujesz oznaki choroby. Na pewno pomoże! Jakie jeszcze właściwości ma lipa?

Prozdrowotne substancje w kwiatostanie

Kwiat lipy ma tak wiele zdrowotnych właściwości, ponieważ ma w składzie garbniki, fitosterole, flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i witaminy. Dzięki temu lipa działa rozkurczowo, czy też moczopędnie.
Kwiat lipy pachnie obłędnie, a roślina kwitnie w miesiącach letnich i to wtedy można zbierać kwiatostany i suszyć je. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w chłodnym miejscu.

Jak zrobić napar z lipy?

Przepis na napar z lipy jest bardzo prosty, a warto go znać, gdyż do właśnie on jest lekarstwem na wiele różnych dolegliwości. Na jedną szklankę gorącej wody, wsypujemy 1 łyżkę suszonego kwitostanu lipy. Przykrywamy szklankę talerzykiem i odstawiany na około 20 minut. Taki napar oczywiście można sobie dosłodzić - najlepiej naturalnym miodem. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy mikstura powinna być dobrze wystudzona, inaczej temperatura wody zabije wszelkie lecznicze właściwości miodu. A na co jeszcze pomoże napar z lipy?

Osoby starsze i młodzież, którzy cierpią na nadpobudliwość nerwową ucieszą się, gdyż lipa działa wyciszająco i uspokajająco. Dobrze jest prócz picia naparu zrobić sobie w takim przypadku również kąpiel z lipą w roli głównej.

Źródło: pl.freepik.com