Pomocy, nie lubię ludzi, z którymi pracuję!
Udostępnij Google News
Psychologia

Pomocy, nie lubię ludzi, z którymi pracuję!

Jak sobie z tym poradzić?

W pracy spędzamy większość swojego życia. Często osoby, z którymi pracujemy, widzimy częściej niż własną rodzinę. Co zrobić, gdy nie lubię ludzi, z którymi pracuję? Co gorsza, nawet nie lubię swojej pracy! Jak poradzić sobie w zespole, kiedy jestem samotnikiem?

Reguła lubienia

Robert Cialdini w swojej książce ,,Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” wspomina o tzw. regule lubienia. Jest to znana wszystkim sprzedawcom metoda zjednania sobie klienta. Metoda ta sprawia, że klient niejako nie kupuje usługi ani produktu, ale Ciebie. Ta zasada jednak ma drugie, głębsze dno. Sprowadza się ona do zasady, że im bardziej ktoś jest do nas podobny, tym bardziej go lubimy, a tym samym chętniej spełniamy jego prośby. Jak to się ma to tego, że nie lubię ludzi, z którymi pracuję, ani swojej pracy, a do tego jestem  samotnikiem? Otóż większość z nas pracuje dzisiaj w środowiskach, które na siłę chcą stworzyć klimat ,,Amerykańskiej korporacji”, nawet jeżeli bywa to śmieszne i groteskowe. Ten model zakłada, że wszyscy pracownicy są wesołymi, otwartymi ludźmi, pełnymi pasji i zapału. Tymczasem większość osób idzie do pracy, po prostu pracować. Nie mają potrzeby dorabiać do tego idei, wyższego dobra, ani tym bardziej udawać, że ludzie z pracy to jedna wielka rodzina. Chcą zrobić swoje i iść do domu. Ciężko w środowisku, które ma zupełnie inne podejście do życia znaleźć sobie kogoś takiego jak my, bo nawet jeżeli ktoś taki istnieje, to nie uzewnętrzni się. Ponadto będąc samotnikiem, nic tak nie irytuje, jak banda rozwrzeszczanych ekstrawertyków, rzucających tu i ówdzie wyświechtane coachingowe prawdy.

Albo ty przegonisz ich, albo oni Ciebie

Inną kwestią, która może być powodem tego, że nie przepadamy ani za ludźmi z pracy, ani samą pracą, jest owczy pęd. Ludzie chcą szybko wspiąć się po drabinie kariery i to w myśl zasady ,,po trupach do celu”. W takiej atmosferze nie trudno o intrygi, fałsz, plotki i konflikty. Chociaż wszyscy wokół mówią o graniu do jednej bramki, w rzeczywistości, każdy chce być liderem w tym meczu, a ty wcale nie masz ochoty na przepychanki. Do tego już sama nie wiesz komu ufać.

Nie lubię ludzi, z którymi pracuję - co zrobić, aby nie zwariować i polubić środowisko pracy?

Gratyfikacja finansowa to jedno, ale środowisko pracy to drugie, a jednocześnie najważniejszy składnik satysfakcji z kariery i zawodu. Nie mamy zawsze możliwości zmiany pracy. Co zrobić, kiedy nie lubię ludzi, z którymi pracuję, jestem samotnikiem, a do tego nie lubię swojej pracy? Cóż, musisz zmienić nastawienie! Oczywiście brzmi to trochę dziwnie. Jednak tak naprawdę czasem to my robimy sobie pod górkę. Jak temu zaradzić?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie