Kiedy jedno chce, a nie chce drugie - jak namówić partnera na dziecko?
Udostępnij Google News
Dziecko

Kiedy jedno chce, a nie chce drugie - jak namówić partnera na dziecko?

Posiadanie dzieci to poważna decyzja. Aby móc zapewnić dzieciom prawidłowy wzrost i samemu czuć się spełnionym w rodzicielstwie, decyzja ta musi być podjęta przez obojga partnerów. Co, jednak jeżeli mi czujemy, że to ten moment, a nasz partner nie? Co, jeżeli mamy już jedno i chcemy mieć drugie dziecko, a nasza druga połówka nie jest tak entuzjastycznie do tego nastawiona? Jak namówić partnera na dziecko?

Dlaczego mój partner nie chce dziecka?

Czasem, zwłaszcza gdy bardzo pragniemy dziecka i widzimy same pozytywy z jego posiadania, nie rozumiemy, dlaczego nasz partner go nie chce. Pierwsze dziecko jest niczym podróż w nieznane, nie można się do tego przygotować, nieważne ile poradników się przeczyta i z iloma dziećmi obcuje. Mężczyźni bywają bardziej analityczni, często po prostu nie chcą dzieci, bo jest to swego rodzaju poświecenie i droga pełna ustępstw, na które oni iść nie chcą, inną przyczyną może być obawa o brak pieniędzy (dziecko kosztuje i to sporo), bywa też tak, że czują, że to nie ten moment, są za młodzi, lub już za starzy, na zajmowanie się niemowlakiem. Partner może też czuć, że emocjonalnie nie jesteście już tak blisko, jak dawniej i tym samym nie chce zakładać z tobą rodziny.

Mamy już jedno dziecko, czas na rodzeństwo!

Jak wspomniałyśmy wcześniej, pierwsze dziecko to podróż w nieznane. Drugie dziecko to już świadome podjęcie decyzji, że chcemy to przeżyć raz jeszcze. Oczywiście dzieci są różne, często rodzice tzw. high need baby, czy dzieci chorych lub po przejściach (wcześniaki) mają obawy co do kolejnego dziecka. Kobiety zapominają o dziwo szybko, wynika to trochę z hormonów, a trochę dlatego, że biologicznie jesteśmy przystosowane go tego, żeby ten trud macierzyństwa jakoś znieść. Statystycznie, rodzice jedynacy, częściej marzą o dużej gromadce dzieci. Wynika to z faktu, że dla jedynaka, rodzeństwo kolegów, było czymś w rodzaju ,,załapania Pana Boga za nogi”. Koledzy mieli się z kim bawić, mieli swoich obrońców i kompanów na całe życie.

Rodzice posiadający rodzeństwo wiedzą, że oczywiście, nie zawsze tak to wygląda, jednak w tej grupie sprawa jest bardziej skomplikowana. Wszystko zależało od tego, w jakich warunkach rodzice wzrastali. Ci rodzice, którzy mimo licznego rodzeństwa mieli przez rodziców zapewnioną własną przestrzeń i nie doświadczali dyskryminacji na żadnym polu, chętnie decydują się na drugie dziecko i kolejne, ci, którzy musieli dzielić pokoje, lub wszelkie inne dziedziny życia, lub doświadczali ,,syndromu starszego dziecka”, dwa razy się zastanowią nad liczną gromadką. Tak więc, jeżeli Twój partner nie chce drugiego dziecka i nie ma to związku z pieniędzmi, wiekiem lub waszymi uczuciami, to może właśnie doświadczenia z dzieciństwa są tu kluczowe.

Jak namówić partnera na dziecko?

Jak namówić partnera na dziecko? Na pewno nie będzie to łatwe, ani przyjemne. Naciskiem, płaczem, prośbą i groźbą nic nie zrobimy. Jednakże spokojna i rzeczowa rozmowa, może zdziałać cuda. Co zrobić, kiedy mój partner nie chce dzieci?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie