dwujęzyczność

Dwujęzyczność - wady i zalety mówienia do dziecka w obcym języku

Przejdź do galerii zdjęć
Jeszcze do niedawna dwujęzyczność u dzieci kojarzyła nam się raczej z rodzinami, gdzie jeden rodzic mówi w innym języku, aniżeli drugi, w związku z czym, dziecko przyswaja oba języki jednocześnie. Tymczasem coraz więcej polskich rodziców, decyduje się, aby wychowywać swoje dziecko zgodnie z tym modelem, mimo że obydwoje mówią i żyją w swoim ojczystym kraju. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest wielojęzyczność i jakie są wady i zalety dwujęzyczności?
Reklama
Wielojęzyczność- na czym polega? Tak naprawdę, wszyscy na swój sposób władamy dwoma językami. Często bowiem mówimy poprawną polszczyzną i gwarą, tym samym, można powiedzieć, że wychowaliśmy się, jako dzieci dwujęzyczne. Nie inaczej jest w przypadku, gdy dziecko na równi przyswaja język polski i np. popularny język angielski, czy niemiecki. Model wychowania w gwarze różni się jednak od tzw. dwujęzyczności zamierzonej. Taka dwujęzyczność u dzieci polega na tym, że rodzice świadomie wychowują dziecko w języku ojczystym i w wybranym przez siebie jeżyku obcym. Odbywa się to najczęściej w ten sposób, że albo rodzice zwracają się do dziecka naprzemiennie w jednym i drugim języku lub jeden rodzic mówi do dziecka po polsku, a drugi po np. po angielsku. Taka nauka jest dla dziecka naturalna i łatwo przyswajalna.
Reklama
Wielojęzyczność- naturalna umiejętność Jak wspomniałyśmy, nie jest niczym niezwykłym to, że dzieci są dwu lub wielojęzyczne. Gwara również jest odmienną formą języka. Na całym świecie, dzieci wychowują się w otoczeniu wielu języków. Przykładowo, żyją w kraju A, gdzie w przedszkolu, szkole posługują się językiem ojczystym, danego kraju, wracają do domu i rodzice mówią do nich w języku B lub nawet C, a jadąc do rodziny np. dziadków, ci mówią do dziecka jeszcze w innym języku, gwarze lub dialekcie. Mózg dziecka bowiem jest naturalnie gotowy na to, aby przyswajać tego typu informacje, wystarczy go tylko odpowiednio stymulować (czyli po prostu dawać mu obcować z językiem). Dwujęzyczność u dzieci- wady i zalety Wady i zalety dwujęzyczności, to coś, co powinien poznać każdy rodzic, zanim zdecyduje się, wychowywać dziecko w duchu wielojęzyczności. Wady:
  • Dziecku zajmuje więcej czasu przypomnienie sobie danego słowa, w języku, w którym akurat ma się wypowiedzieć. Jest to akurat naturalne, nam dorosłym, którzy biegle władają innymi językami, często też ciężko przypomnieć sobie słów. Przykładowo pamiętamy je lepiej w obcym języku niż w ojczystym.
  • Istnieją badania, które mówią, że początkowo dzieci mają uboższy zasób słownictwa.
  • Opieka i wychowanie takiego dziecka, jest trudniejsze. Wymaga od rodzica wiedzy i znajomości z zakresu języków obcych, takiej, która pozwala na swobodną komunikację z dzieckiem.
Zalety:
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: dwujezyczność
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama