Jak pomóc dziecku, którego rodzice się rozwodzą?
Rozwód dla każdego dziecka jest sytuacją tragiczną. W zależności od jego wieku mogą uruchomić się inne sposoby radzenia sobie z sytuacją oraz mechanizmy obronne, pozwalające na sprostanie napotykanym trudnościom.
Reklama
Dzieci mniejsze naturalnie mniej rozumieć będą z zawiłych relacji osób dorosłych. Mogą wtedy siebie posądzać o skłócenie rodziców i o powód do rozstania. Trudniej im także zaakceptować i zrozumieć, że od teraz osobno będą spotykały mamę i tatę, albo jeszcze gorzej − nie będą potrafiły podołać temu, aby wybrać "swojego" ukochanego rodzica − przecież na równi kochają i mamę, i tatę.
Rozrywki powinny być rozwijające i skupiające całą uwagę dziecka.
Niestety często tak właśnie się dzieje. Jedna rodzina zaczyna oskarżać drugą i stawiać dziecko przeciw. Jest to najgorsze, co można dla niego zrobić. Wychowując się i dorastając prawidłowo, dziecko powinno mieć kontakt z obojgiem rodziców i żadne z nich nie powinno być "wyżej" od drugiego.
Skupienie uwagi dziecka na czymś przyjemnym
Aby pomóc dziecku przetrwać trudny czas rozwodu należy zwrócić jego uwagę na inne, przyjemniejsze doznania. Nie jest to równe z rozpieszczaniem dziecka, ale zagwarantowaniem mu wrażeń oraz zajęciem wolnego czasu. Dzieckiem mogą zając się sami rodzice, lecz w równym wymiarze czasu lub wujostwo czy dziadkowie. Można wspólnie spacerować, uczyć się nowych rzeczy, grać w piłkę, jeździć na rowerze lub odwiedzić oceanarium czy planetarium.Reklama
Brak kłótni przy dziecku
Rodzice powinni ograniczyć wzajemne oskarżenia i kłótnie kiedy przebywa z nimi dziecko. Nie należy tu grać rodziny idealnej, tak aby dziecka nie wprawiać w zakłopotanie: rodzice się rozchodzą, a przecież się przytulają, kochają itd..? Powinni jasno pokazać dziecku, że są jednak wobec siebie tolerancyjni i nadal się lubią lub przyjaźnią. Dziecko nie powinno przebywać w negatywnej atmosferze wzajemnych oskarżeń i podniesionego głosu dorosłych.Spotykanie się z dziećmi i wspólne spędzanie czasu
Rodzice nie powinni za wszelką cenę starać się "przywłaszczyć" sobie dziecka i skierować go przeciw drugiemu rodzicowi.Reklama
Telefon zaufania dla dzieci z problemami
Nie będąc częścią rodziny dziecka, a zauważając jego problemy z rozwodem rodziców warto przekazać mu numer telefonu zaufania: 116 111. Więcej o akcji dowiedzieć się można na stronie internetowej: www.116111.pl. Dziecko z pewnością odmówić może rozmowy z mamą swojej koleżanki, z nauczycielem lub szkolnym psychologiem. W ciężkiej chwili jednak łatwiej będzie mu porozmawiać z osobą obcą, która powstrzyma się od ocen.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Dlaczego związki się rozpadają?
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak wiele związków kończy się rozpadem? Dlaczego nawet te, które wydają się być idealne, nagle tracą swoją siłę i trwają tylko przez krótki czas? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom rozpadu związków i postaramy się znaleźć odpowiedzi na to pytanie.
24 kreatywne zadania do kalendarza adwentowego dla dziecka
Adwent to wyjątkowy czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Dla dzieci jest to okazja do jeszcze większej radości i podekscytowania. Aby umilić im ten czas, warto przygotować kalendarz adwentowy z codziennymi zadaniami. Dzięki temu dzieci będą miały coś do odkrywania i robić każdego dnia. Poniżej znajdziesz 24 pomysły na zadania do kalendarza adwentowego dla dziecka.
Opieka naprzemienna – jak działa?
Opieka naprzemienna to forma władzy rodzicielskiej, która jest coraz częściej stosowana po rozwodzie. Polega ona na tym, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rodziców, co daje mu możliwość utrzymania bliskiego kontaktu z oboma stronami rodziny. W tym artykule dowiesz się, jak działa opieka naprzemienna, jakie są jej warunki oraz jak wpływa na alimenty i od jakiego wieku można z niej skorzystać.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl