Czym jest bulimia? Jak ją rozpoznać i leczyć?
Bulimia, obok anoreksji, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń u młodych osób, szczególnie u dorastających dziewcząt i kobiet. Jest zaburzeniem obejmującym wiele specyficznych zachowań dotyczących spożywania pokarmów oraz związanych z zaburzonym obrazem własnego ciała.
Reklama
Chorzy popadają w dwa skrajne stany: obżarstwa, gdzie niekontrolowanie spożywają duże ilości jedzenia, oraz odchudzania się, w skład którego wchodzą wzorce destrukcyjne np. wymuszone zwracanie spożytego pokarmu.
Chory ma napady bulimiczne, które całkowicie go obezwładniają. Nie potrafi trzeźwo i racjonalnie myśleć. Cały czas fiksuje na temat jedzenia oraz schudnięcia, przez co całe jego życie obraca się wokół choroby.
Ponieważ osoby takie wolą jeść w samotności oraz nie zauważają swojego problemu, podobne są w tym do osób uzależnionych, gdzie ukrywanie swojego uzależnienia oraz nieprzyznawanie się do problemu są głównymi cechami osób tego typu.
Terapia ma największy wpływ na wyzdrowienie osoby chorej. Jeśli terapia nie przynosi wymiernych efektów warto zasięgnąć opinii psychiatry, który może wypisać fluoksetynę pomagającą w zredukowaniu napadów żarłoczności.
Czym charakteryzuje się bulimia? Okresy odchudzania i przejedzenia
Osoba chora na bulimię spożywa swoje posiłki, a raczej woli je spożywać, w samotności i odosobnieniu. Dzięki temu może zjeść bardzo dużo i skupić się na samym "pochłanianiu" pokarmów. Następnie przez zaburzony obraz swojego ciała próbuje jak najszybciej pozbyć się ze swojego organizmu tego, co właśnie spożyła. Może w tym celu spożywać środki przeczyszczające lub forsownie ćwiczyć fizycznie. Bulimia więc to nie tylko wymuszone wymioty.Czy bulimia to uzależnienie?
Niektórzy psychologowie i psychiatrzy zwracają uwagę na to, że bulimia w swojej istocie przypomina uzależnienie.Reklama
Objawy bulimii według ICD-10
Wśród objawów bulimii wymienia się:- niekontrolowane przejadanie się
- fiksacja na temat jedzenia
- przymus do jedzenia
- epizody przejadania się występujące z epizodami odchudzania się
- drastyczne metody odchudzania się: wymioty, wyniszczające i długotrwałe ćwiczenia fizyczne, leki zmniejszające łaknienie, leki przeczyszczające, głodówki
- obawa przed otyłością, nieuzasadniony lęk
- z początku chora/chory mogła/mógł mieć objawy anoreksji
Leczenie bulimii − leki czy terapeuta?
Najważniejszą częścią leczenia w bulimii jest pomoc psychoterapeuty lub psychologa.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Bulimia - objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę
Bulimia jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania na świecie. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, jeśli nie zostanie odpowiednio leczone. W przypadku bulimii osoba często doświadcza napadów objadania się, po których stosuje różne metody kompensacyjne, takie jak wymioty, nadmierne ćwiczenia fizyczne lub stosowanie środków przeczyszczających.
Ortoreksja - co to jest?
Jesteś zainteresowana tematem zdrowego odżywiania? Chcesz dowiedzieć się więcej o ortoreksji i jej wpływie na nasze życie? W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie istotne informacje na temat tej nowo rozpoznanej formy zaburzeń odżywiania.
Kompulsywne objadanie się: Pomoc jest na wyciągnięcie ręki!
Jeśli często się objadasz, tracisz poczucie kontroli nad jedzeniem i odczuwasz silną potrzebę jedzenia nawet wtedy, gdy nie jesteś głodna, możesz cierpieć na kompulsywne objadanie się. To jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń odżywiania, które często występuje wraz z bulimią oraz anoreksją. Jednak nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z tym problemem. W tym artykule dowiesz się, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe i pokonać kompulsywne objadanie się.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl