Czym jest bulimia? Jak ją rozpoznać i leczyć?
Udostępnij Google News
Psychologia

Czym jest bulimia? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Bulimia, obok anoreksji, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń u młodych osób, szczególnie u dorastających dziewcząt i kobiet. Jest zaburzeniem obejmującym wiele specyficznych zachowań dotyczących spożywania pokarmów oraz związanych z zaburzonym obrazem własnego ciała.

Chorzy popadają w dwa skrajne stany: obżarstwa, gdzie niekontrolowanie spożywają duże ilości jedzenia, oraz odchudzania się, w skład którego wchodzą wzorce destrukcyjne np. wymuszone zwracanie spożytego pokarmu.

Czym charakteryzuje się bulimia? Okresy odchudzania i przejedzenia

Osoba chora na bulimię spożywa swoje posiłki, a raczej woli je spożywać, w samotności i odosobnieniu. Dzięki temu może zjeść bardzo dużo i skupić się na samym "pochłanianiu" pokarmów. Następnie przez zaburzony obraz swojego ciała próbuje jak najszybciej pozbyć się ze swojego organizmu tego, co właśnie spożyła. Może w tym celu spożywać środki przeczyszczające lub forsownie ćwiczyć fizycznie. Bulimia więc to nie tylko wymuszone wymioty.

Czy bulimia to uzależnienie?

Niektórzy psychologowie i psychiatrzy zwracają uwagę na to, że bulimia w swojej istocie przypomina uzależnienie. Chory ma napady bulimiczne, które całkowicie go obezwładniają. Nie potrafi trzeźwo i racjonalnie myśleć. Cały czas fiksuje na temat jedzenia oraz schudnięcia, przez co całe jego życie obraca się wokół choroby.

Ponieważ osoby takie wolą jeść w samotności oraz nie zauważają swojego problemu, podobne są w tym do osób uzależnionych, gdzie ukrywanie swojego uzależnienia oraz nieprzyznawanie się do problemu są głównymi cechami osób tego typu.

Objawy bulimii według ICD-10

Wśród objawów bulimii wymienia się:

  • niekontrolowane przejadanie się
  • fiksacja na temat jedzenia
  • przymus do jedzenia
  • epizody przejadania się występujące z epizodami odchudzania się
  • drastyczne metody odchudzania się: wymioty, wyniszczające i długotrwałe ćwiczenia fizyczne, leki zmniejszające łaknienie, leki przeczyszczające, głodówki
  • obawa przed otyłością, nieuzasadniony lęk
  • z początku chora/chory mogła/mógł mieć objawy anoreksji

Leczenie bulimii − leki czy terapeuta?

Najważniejszą częścią leczenia w bulimii jest pomoc psychoterapeuty lub psychologa. Terapia ma największy wpływ na wyzdrowienie osoby chorej. Jeśli terapia nie przynosi wymiernych efektów warto zasięgnąć opinii psychiatry, który może wypisać fluoksetynę pomagającą w zredukowaniu napadów żarłoczności.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie