dojrzewanie u chłopców

Jak wygląda dojrzewanie u chłopców?

Przejdź do galerii zdjęć
W życiu każdego człowieka przychodzi ten przełomowy moment, kiedy zaczyna dojrzewać. Okres ten może być zwłaszcza trudny, dla rodziców chłopców. Hormony wówczas buzujące w ciele młodego mężczyzny, mogą znacząco wpływać na jego zachowanie. Rodzice mogą mieć wówczas wrażenie, że ich syn zachowuje się irracjonalnie, jednak wszystko to jest normalną koleją rzeczy. Kiedy się zaczyna i jak rozpoznać dojrzewanie u chłopców?
Reklama

Dojrzewanie u chłopców - symptomy

Twój syn nagle z rodzinnego, ciepłego i uroczego chłopca, zrobił się sennym, zamkniętym w sobie, a do tego nerwowym łobuzem? Drażnią go wszelkie pytania, ponadto, chociaż nigdy wcześniej tego nie robił, to teraz zamyka swój pokój i nie opowiada już kwieciście o tym, co robił dzisiaj w szkole? Być może wcale nie masz powodów do zmartwień, to typowe dla chłopców wchodzących w okres dojrzewania. Uważnie go obserwuj i staraj się zrozumieć.

Zmiany w ciele i w głowie

Wszystko się zmienia, gdy nastolatek przestaje być małym chłopcem. Dojrzewanie u chłopców to nie tylko nagłe zainteresowanie płcią przeciwną i znacząca negacja świata otaczającego. To również zmiany psychiczne i biologiczne, których pokłosiem są właśnie zmiany w zachowaniu. Oto kilka istotnych faktów, związanych z dojrzewaniem, które ty jako rodzic, musisz znać.
Reklama

Dojrzewanie chłopców, kiedy się go spodziewać?

Chłopcy zaczynają dojrzewać mniej więcej między 9 a 14 rokiem życia. Czas ten może potrwać nawet do osiągnięcia przez młodzieńca 19 lat. Chociaż, niektórzy twierdzą, że mężczyźni dojrzewają do 40… :)

Dojrzewanie, zmiany w ciele

Z początku zmieniają się narządy rozrodcze. W związku z początkiem produkcji testosteronu genitalia chłopców rosną, przy czym moszna osuwa się niżej. Penis wydłuża się, a moszna ciemnieje. Wszystko ma to na celu, przygotować młodzieńca do rozrodu. Zmiany hormonalne niosą też za sobą pojawienie się owłosienia łonowego, wzmożenia potliwości, oraz niestety, wzrostu agresji i labilności emocjonalnej. Pojawia się też, popęd seksualny. To również w tym okresie, chłopiec będzie w stanie jednoznacznie określić swoje preferencje seksualne.
Reklama
Jak i również, zacznie się masturbować. Warto jednak zaznaczyć, że młodzi chłopcy, często masturbują się również w celu rozładowania napięcia emocjonalnego, niezwiązanego z podnieceniem seksualnym. Zmienia się też postura, na bardziej męską. Szczęka zarysowuje się, a klatka piersiowa poszerza się. Chłopcy stają się bardziej postawni, gwałtownie również rosną. Charakterystycznym objawem dojrzewania dla chłopców jest też mutacja głosu, po tym okresie, zaczynają mieć swój ,,właściwy” głos, bardziej dojrzały, męski.

Dojrzewanie, zmiany psychiczne

Poza zainteresowaniem kwestiami związanymi z seksem pojawia się też pewna chwiejność emocjonalna. Chłopcy mogą być nerwowi, ale również chimeryczni, czy przesadnie pobudzeni. Wszystko to związane jest z dojrzewaniem. Dojrzewanie u chłopców wiąże się również z chęcią bycia dorosłym szybciej.
Reklama
Większości nastolatkom wydaje się, że taką oznaką dorosłości, są używki, czy własny styl. Pojawia się więc często zainteresowanie subkulturami młodzieżowymi. Zupełnie normalnym w tym czasie jest również negowanie rzeczywistości. Młody człowiek wątpi w świat przedstawiony przez rodziców. Widzi go inaczej, niejednokrotnie wrogo, dlatego buntuje się przeciwko ustalonym normom i zwyczajom. Ze względy na pewną niestałość, ważne jest, aby zapewnić dziecku otoczenie pełne akceptacji i zrozumienia. To właśnie w tym okresie najwięcej ludzi doświadcza, zaburzeń nastroju, odżywiania, czy innych problemów natury psychicznej, wywołanych brakiem bezpieczeństwa i bolesnym zderzeniem z rzeczywistością, która jest zupełnie inna od tej wykreowanej w głowie młodego człowieka.

Dojrzewanie a społeczeństwo

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: dojrzewanie u chłopców
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama