jak rozbudzić pasję w dziecku

Jak rozbudzić pasję w dziecku?

Przejdź do galerii zdjęć
Ciekawe hobby potrafi umilić życie, ale często zdefiniować ścieżkę kariery. Większość rodziców na siłę przerzuca swoje ambicje, czy marzenia na dziecko. W efekcie dziecko proponowane aktywności robi często niechętnie i się do nich nie przykłada. Tymczasem należy tak dobrać pasję, aby to było ciekawe hobby dla dziecka, oraz satysfakcjonująca aktywność dla rodzica. Jak rozbudzić pasję w dziecku, a nie ją narzucić?
Reklama

Różnica między rozbudzeniem a narzuceniem

Rodzice często w dobrej wierze proponują dzieciom, według nich ciekawe hobby, które sami kiedyś uprawiali, lub bardzo chcieli, ale z jakichś powodów nie mogli. Często jednak, zamiast zachęcić dziecko, na zasadzie wolnego wyboru, narzucają mu daną rzecz. Używają wówczas sformułowań, sugerujących, że już podjęli decyzję i według nich to super pomysł. Kluczem jest tutaj właśnie sformułowanie ,,według nich”. Według dziecka, dana rzecz wcale nie musi być ciekawa. Wręcz przeciwnie, może być sennym koszmarem. Wyobraźmy sobie dziewczynkę, która pięknie maluje, całe dnie spędza, rysując różne postacie. Jednak jej mama zdecydowała, że najlepszą drogą dla niej, będzie gimnastyka artystyczna, bo przecież to ogólnorozwojowy sport, często rokujący na przyszłość. Problem w tym, że jej córka, wcale nie jest uzdolniona ruchowo, a plastycznie.
Reklama
Do tego, niespecjalnie czuje się komfortowo, wyginając się przy szerszej publiczności, a i z powodu skrytości, występy, stają się dla niej, powodem do bezsenności i bólu brzucha. Ciężko w takich warunkach mówić o radości z pasji. W takim razie jak rozbudzić pasję w dziecku poprawnie? Otóż rozmawiajmy i obserwujmy nasze dzieci.  Jeżeli dziecko jest za małe, by być pewnym, co chce robić, podglądajmy je, gdy się bawi, wówczas zauważymy, w jakim kierunku mogłoby się rozwijać. Jeżeli natomiast mamy starsze dziecko po prostu zapytajmy je, co by mu się podobało, ewentualnie wyłapujmy z kontekstu zdania.  Oczywiście istnieją dzieci, które są niezdecydowane lub niepewne, dla nich zostały stworzone w większości placówek, zajęcia pokazowe. Dziecko może przyjść, na niezobowiązujące spotkanie, czy zajęcia i zobaczyć, czy to jest to.
Reklama

Jak rozbudzić pasję w dziecku samodzielnie?

W dzisiejszych czasach, gdzie rodzice mają stosunkowo mało czasu na dzieci, ponadto istnieje trend (z resztą bardzo zdrowy), że rodzic poza domem powinien mieć też swoje życie, często lubimy iść na łatwiznę. Zamiast samodzielnie dobrać i rozbudzić ciekawe hobby dla dziecka, zdajemy się na szkołę, dziecko lub inne placówki. Tymczasem, aby nasze kreatywne dziecko, mogło się rozwijać, nie trzeba ani wiele pieniędzy, ani zachodu. Pasje i hobby to nie tylko zajęcia z tańca, czy dyscyplin sportowych. To również szereg innych dziedzin, które możemy dziecku pokazać, aby oceniło samo, czy chce dalej w nie brnąć. Jak rozbudzić pasję w dziecku, samodzielnie?
  • Zabieraj dziecko w ciekawe historyczne miejsca, tam być może odkryje pasję do zgłębiania tajemnic przeszłości.
  • Wycieczka do lasu, parku narodowego, czy w góry, może zakończyć się pasją do podróży, górskiego łazikowania, a nawet botaniki.
  • A może by tak razem zrobić domek dla lalek z kartonu i kolorowych papierów, albo skonstruować ciekawą budowlę z zapałek? Takie zabawy, to dobry wstęp do modelarstwa.
  • Gotujcie razem. Gotowanie rozbudza kreatywność, ponadto ciężko to bardziej praktyczną pasję aniżeli zamiłowanie do kuchni.
  • Graj z dzieckiem w piłkę, wybierajcie się na rower lub rolki, tak rodzi się miłość do sportu.
  • Może wspólne przesadzane roślin w ogrodzie lub na balkonie? Ogrodnictwo, to coś, co może zainteresować małego odkrywcę.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: jak rozbudzić pasję w dziecku
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama