Jak nawilżyć powietrze w domu ?

Jak nawilżyć powietrze w domu ?

Kiedy na dworze zaczyna wyraźnie spadać temperatura, wtedy włączane są różnego rodzaju urządzenia grzewcze. Niezależnie od tego, czy mieszkania ogrzewane są za pomocą pieca kaflowego, kaloryferów czy ogrzewania podłogowego zawsze wyraźnie spada wilgotność powietrza.
Reklama

Wilgotność powietrza – co warto wiedzieć?

Powietrze, którym oddychamy składa się z wielu różnych komponentów. Są w nim gazy takie jak tlen, azot czy dwutlenek węgla, ale również para wodna czy zanieczyszczenia różnego rodzaju. Wilgotnością powietrza nazywamy ilość wody w powietrzu. Ulega ona zmianie w zależności od pogody, temperatury powietrza czy sposobu ogrzewania pomieszczeń. W okresie grzewczym w mieszkaniach znacznie spada wilgotność. Bywa, że wynosi ona mniej niż 20%, podczas gdy optymalna wartość wacha się między 30 a 60%.

Niska wilgotność powietrza – z czym to się wiąże?

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu wiąże się z wieloma negatywnymi procesami. Najbardziej zauważalne są zmiany skórne. Wiele osób odczuwa podrażnienia i suchość skóry twarzy.
Reklama
Ponadto w suchym powietrzu pojawia się więcej kurzu oraz roztoczy, co wpływa negatywnie na samopoczucie alergików. Niska wilgotność powoduje również szybsze wysychanie błon śluzowych w nosie i gardle, co z kolei zmniejsza odporność i ułatwia przenikanie do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych.

Nawilżanie powietrza w domu

Skoro już wiesz jak ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza powinnaś również wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o nawilżenie swojego mieszkania podczas sezonu grzewczego.
  • Wietrzenie pomieszczeń – powietrze na dworze jest zawsze bardziej wilgotne, niż powietrze w mieszkaniu, dlatego należy zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń nawet wtedy, kiedy za oknami jest zimno. Otwieraj okno na oścież każdego dnia co najmniej trzy razy na kilka minut tak, aby powietrze w mieszkaniu uległo całkowitej wymianie. Ten prosty zabieg sprawi, że będzie ono nie tylko bardziej wilgotne, ale również bogatsze w tlen.
  • Uprawa roślin – rośliny to nie tylko piękna dekoracja mieszkania, ale również doskonały nawilżacz powietrza. Jeśli masz problem z bardzo suchym powietrzem w mieszkaniu postaw na duże rośliny z rozłożystymi liśćmi, które powoli oddają do powietrza wodę pobraną z ziemi. Duża ilość roślin rosnących blisko siebie może sprawić, że w mieszkaniu zapanuje niemal tropikalny klimat.
  • Suszenie prania – pranie wieszane w mieszkaniu również pozwoli na nawilżenie powietrza. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych suszarek zawieszanych na kaloryfery. Dzięki nim pranie schnie wolniej niż powieszone bezpośrednio na kaloryferze, przez co lepiej i dłużej nawilża powietrze.
  • Pojemniki na wodę – jednym z prostszych rozwiązań jest zakup specjalnych pojemników na wodę, które zawiesza się na grzejnikach. Kiedy kaloryfer grzeje woda z pojemników paruje i nawilża powietrze w mieszkaniu.
  • Nawilżacze powietrza – jeśli w mieszkaniu są małe dzieci lub osoby cierpiące na alergię warto zainwestować w nawilżacz. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele bardzo różnych modeli tego typu urządzeń. Podczas zakupu warto zapytać sprzedawcę o wady i zalety poszczególnych urządzeń, aby wybrać takie, które doskonale sprawdzi się w Twoim domu.
Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama