Wilgotność powietrza – co warto wiedzieć?
Powietrze, którym oddychamy składa się z wielu różnych komponentów. Są w nim gazy takie jak tlen, azot czy dwutlenek węgla, ale również para wodna czy zanieczyszczenia różnego rodzaju. Wilgotnością powietrza nazywamy ilość wody w powietrzu. Ulega ona zmianie w zależności od pogody, temperatury powietrza czy sposobu ogrzewania pomieszczeń. W okresie grzewczym w mieszkaniach znacznie spada wilgotność. Bywa, że wynosi ona mniej niż 20%, podczas gdy optymalna wartość wacha się między 30 a 60%.
Niska wilgotność powietrza – z czym to się wiąże?
Zbyt suche powietrze w mieszkaniu wiąże się z wieloma negatywnymi procesami. Najbardziej zauważalne są zmiany skórne. Wiele osób odczuwa podrażnienia i suchość skóry twarzy. Ponadto w suchym powietrzu pojawia się więcej kurzu oraz roztoczy, co wpływa negatywnie na samopoczucie alergików. Niska wilgotność powoduje również szybsze wysychanie błon śluzowych w nosie i gardle, co z kolei zmniejsza odporność i ułatwia przenikanie do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych.
Nawilżanie powietrza w domu
Skoro już wiesz jak ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza powinnaś również wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o nawilżenie swojego mieszkania podczas sezonu grzewczego.
- Wietrzenie pomieszczeń – powietrze na dworze jest zawsze bardziej wilgotne, niż powietrze w mieszkaniu, dlatego należy zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń nawet wtedy, kiedy za oknami jest zimno. Otwieraj okno na oścież każdego dnia co najmniej trzy razy na kilka minut tak, aby powietrze w mieszkaniu uległo całkowitej wymianie. Ten prosty zabieg sprawi, że będzie ono nie tylko bardziej wilgotne, ale również bogatsze w tlen.
- Uprawa roślin – rośliny to nie tylko piękna dekoracja mieszkania, ale również doskonały nawilżacz powietrza. Jeśli masz problem z bardzo suchym powietrzem w mieszkaniu postaw na duże rośliny z rozłożystymi liśćmi, które powoli oddają do powietrza wodę pobraną z ziemi. Duża ilość roślin rosnących blisko siebie może sprawić, że w mieszkaniu zapanuje niemal tropikalny klimat.
- Suszenie prania – pranie wieszane w mieszkaniu również pozwoli na nawilżenie powietrza. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych suszarek zawieszanych na kaloryfery. Dzięki nim pranie schnie wolniej niż powieszone bezpośrednio na kaloryferze, przez co lepiej i dłużej nawilża powietrze.
- Pojemniki na wodę – jednym z prostszych rozwiązań jest zakup specjalnych pojemników na wodę, które zawiesza się na grzejnikach. Kiedy kaloryfer grzeje woda z pojemników paruje i nawilża powietrze w mieszkaniu.
- Nawilżacze powietrza – jeśli w mieszkaniu są małe dzieci lub osoby cierpiące na alergię warto zainwestować w nawilżacz. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele bardzo różnych modeli tego typu urządzeń. Podczas zakupu warto zapytać sprzedawcę o wady i zalety poszczególnych urządzeń, aby wybrać takie, które doskonale sprawdzi się w Twoim domu.
Agnieszka