Tęsknota za byłym po latach - czy to normalne? Jak sobie z tym radzić?
Udostępnij Google News
Związki

Tęsknota za byłym po latach - czy to normalne? Jak sobie z tym radzić?

Mówi się, że jeżeli raz się kogoś naprawdę pokochało, to już na zawsze będzie w naszym sercu. Tęsknota za byłym po latach, w tej sytuacji wydaje się więc normalnym zjawiskiem. Zwłaszcza jeżeli rozstaniu nie towarzyszyło jakieś dramatyczne zdarzenie. Z czego wynika tęsknota za byłym, którego zostawiłam?

Tęsknota za byłym po latach- dlaczego tęsknię za swoim ex?

Było wam dobrze, ale z jakiegoś powodu musieliście się rozstać. Inne plany na przyszłość, inne marzenia, rzeczy dnia codziennego robione inaczej, które doprowadzały was do szału lub nagłe ustanie uczucia, oziębłość emocjonalna. Sama już nie wiesz, co było powodem, ale w tamtym momencie decyzja o rozstaniu, wydawała się korzystna dla was obojga. I nagle być może jesteś w szczęśliwym związku lub właśnie osiągasz to, o czym zawsze marzyłaś, a nie mogłaś realizować, będąc w związku i pojawia się tęsknota za ex.

Nagle okazuje się, że wszystko to, co spowodowało rozstanie, można było naprawić. Pojawia się ból i wyrzuty sumienia, dlaczego tęsknię za ex? Powodów może być wiele, najczęściej decyzji o rozstaniu żałujemy gdy:

  • nie było konkretnego powodu rozstania, po prostu czar prysł,
  • rozstaliście się z jakiegoś życiowego powodu np. chęci rozwoju poza granicami kraju, lub z powodu braku czasu,
  • doszło do nieporozumienia, w wyniku którego pokłóciliście się, jednak po czasie okazało się, że wszystko sobie wytłumaczyliście, ale niesmak pozostał,
  • po prostu czuliście, że to nie czas i miejsce na związek.

I o ile normalnym jest, że ludzie przeżywają żałobę po związku zaraz po rozstaniu, o tyle tęsknota za byłym po latach, może wydawać się trochę dziwna. Jednak statystyka pokazuje, że jeżeli nie zamkniemy na stałe jakiegoś etapu w naszym życiu, on będzie powracał, w każdym innym momencie.

Źle przebyta żałoba po związku a tęsknota za byłym

Po każdej stracie w życiu musimy dać sobie czas. Obojętnie czy mówimy o śmierci kogoś bliskiego, utracie pracy, czy nawet tak błahej rzeczy, jak wyrzuceniu starego laptopa, który służył nam latami. Człowiek przywiązuje się absolutnie do wszystkiego. Tęsknota za ex może więc wynikać z nieprzebytej żałoby po rozstaniu, a tym samym niezamknięciu tego rozdziału w życiu. Kiedy rozstajemy się z założeniem, że to może na chwilę, że musimy dać sobie czas, ale jak już sobie wszystko ułożymy, to znowu będziemy razem, wówczas może dojść do takiej sytuacji. Prawie nigdy, ludzie do siebie nie wracają po rozstaniu. Po pierwsze dlatego, że osoby mało asertywne często używają takich słów, że to „na chwilę”, bo nie chcą skrzywdzić drugiej osoby, a po drugie dlatego, że często w międzyczasie poznajemy kogoś innego, albo doceniamy bycie singlem. Tęsknota za byłym po latach, pojawia się właśnie w takiej sytuacji. Tak naprawdę, nigdy nie zostawiliśmy naszego byłego emocjonalnie, on zawsze z nami był, nigdy nie zakończyliśmy tego związku w swojej głowie, licząc, że jeszcze do siebie wrócimy. To również częsta sytuacja, gdy wcześnie rozstawaliście się i wracaliście do siebie po kilku dniach, czy miesiącach. I nagle zerwaliście, ostatecznie.

Co zrobić, by nie tęsknić?

Tęsknota to uczucie jak każde inne. Pozwól sobie na nie, jeżeli wcześniej nie było czasu na żałobę po związku, to zrób ją teraz. Zastanów się- „z czego wynika tęsknota za byłym, którego zostawiłam?” Może się okazać, że tak naprawdę, nie było tak różowo. Zajmij się czymś, idź na siłownię, poczytaj ciekawe książki, wybierz się może na urlop z przyjaciółką, albo oddaj się jakiemuś ciekawemu hobby, które podobało ci się od dawna. Ciesz się tym, co tu i teraz. Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny, każde, nawet negatywne doświadczenie, uczy nas czegoś nowego. Czerp z tego co najważniejsze.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie