Jak, kiedy i czym myć okna żeby były lśniące i całkowicie czyste ?

Jak, kiedy i czym myć okna żeby były lśniące i całkowicie czyste ?

Za oknami prawdziwa wiosna, a przed nami święta, więc większość z nas już w najbliższym czasie zabierze się do mycia okien. Zobacz, jak je umyć, aby były czyste i lśniące.
Reklama

Zanim zaczniesz –przygotuj się

  • Środek do mycia szyb – do mycia szyb można wykorzystać gotowe środki, które są dostępne w sklepie z chemią gospodarczą. Można również wykorzystać substancje znajdujące się w każdym domu. Doskonale do tego celu nadają się roztwór amoniaku lub octu.
  • Papierowe ręczniki – jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie pięknie lśniących szyb jest ich przetarcie papierowym ręcznikiem. Można w tym celu skorzystać również z gazet. Wybierając ręczniki do mycia okien warto zwrócić uwagę, aby nie pozostawiały pyłków i kłaczków.
  • Ściereczka do szyb – jeśli nie chcesz korzystać z ręczników możesz zamienić je na miękką ściereczkę z mikrofibry.
  • Ściągaczka do wody – przyda się podczas mycia szyb.
  • Pojemnik na wodę – przygotuj sobie wiaderko lub miskę z wodą i płynem do mycia (może być płyn do mycia naczyń).
  • Gąbka, szczotka lub szmatka - do mycia framug i parapetów.

Zabieramy się do mycia framug i parapetów

W pierwszej kolejności dokładnie umyj framugi okien.
Reklama
Po zimie są z pewnością bardzo brudne. Do ich czyszczenia możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń, który pomoże Ci pozbyć się tłustych zabrudzeń. Jeśli masz plastikowe framugi, które są mocno zabrudzone możesz do ich czyszczenia wykorzystać specjalne środki chemiczne, które można kupić w sklepach z chemią gospodarczą lub w marketach. Przy okazji mycia framug warto dokładnie wyczyścić również parapety. Na koniec wytrzyj wszystkie myte powierzchnie do sucha.

Teraz kolej na szyby

Na początku umyj szybę wodą z płynem do naczyń. Dzięki temu pozbędziesz się tłustych zabrudzeń, osadu z dymu papierosowego, pozostałości po zadymionym powietrzu zimowym czy pierwszych wiosennych deszczach. Do mycia wykorzystaj przygotowaną wcześniej ściereczkę z mikrofibry.
Reklama
Po umyciu okien usuń wodę z szyby za pomocą ściągaczki. Kiedy pozbędziesz się najgorszych zabrudzeń możesz zabrać się do właściwego umycia szyby. Spryskaj szybę przygotowanym środkiem do mycia szyb a następnie wytrzyj do sucha i wypoleruj ją papierowym ręcznikiem lub gazetą. Na koniec przyjrzyj się dokładnie szybom i w razie konieczności usuń wszelkie smugi. Uwaga! Aby na szybach nie powstawały brzydkie smugi najlepiej myć je w pochmurne dni, albo w porze, kiedy słońce najsłabiej przygrzewa czyli wczesnym rankiem lub popołudniu.

A na koniec...

Kiedy framugi już są idealnie czyste, a szyby lśniące pora zająć się parapetami. Ponieważ myłaś je już wcześniej teraz pozostaje Ci jedynie przetrzeć je do sucha. Na sam koniec powieś świeżo wyprane firanki i zasłonki. Teraz już możesz cieszyć się wspaniałym wiosennym słońcem, które zagląda do twojego mieszkania przez czyste okna. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama