nietypowe zastosowanie octu

Nietypowe zastosowanie octu

Ocet od lat ma szerokie zastosowanie w domu, w kosmetyce, czy medycynie naturalnej. Zastosowanie octu w gospodarstwie domowym ma wiele aspektów. Właściwości octu są szeroko znane naszym babciom, jednak zapomniane przez nas same. A ocet potrafi ułatwić życie i zastąpić wiele detergentów i specyfików. Poznaj nietypowe zastosowanie octu w domu, w każdej sytuacji.
Reklama

Nietypowe zastosowanie octu, jako odkamieniacza

Możesz oczywiście kupić specjalistyczny środek do uzdatniania rur. Istnieje jednak ryzyko, że jeżeli nie w porę uciekniesz przed oparami, to oparzysz sobie drogi oddechowe lub strujesz się chemikaliami. Ponadto strach pomyśleć co by było, gdyby dzieci dorwały się do tych „kuleczek”. Nietypowe zastosowanie octu, jako odkamieniacza, może jednak oszczędzić ci tych nieprzyjemności. Ocet sprawdzi się, jeżeli ugotowany wlejesz go bezpośrednio do rury, ale również możesz go użyć przy bardziej błahych okazjach. Ocet wymieszany z sodą oczyszczoną, usunie kamień z armatury kuchennej czy łazienkowej. Natomiast ocet ugotowany w czajniku w proporcjach:1:1 wody z octem (pół czajnika wody, pół octu), skutecznie pozwoli ci, na pozbycie się kamienia w tym urządzeniu.

Ocet wyczyści i nabłyszczy!

Marzysz o pięknym lśniącym lutrze, albo czystych oknach? Ocet do sprzątania gładkich, lśniących powierzchni nada się idealnie.
Reklama
Wystarczy, że wymieszasz litr wody, z łyżką płynu do naczyń i dwoma łyżkami octu. Taki specyfik, możesz przelać do butelki ze spryskiwaczem. Domowy płyn do szyb gotowy. Natomiast jeżeli zależy ci na lśniących naczyniach ze zmywarki, ale skończył ci się nabłyszczacz, nic straconego. Raz na jakiś czas, możesz dodać szklankę octu do mycia w zmywarce, który doczyści dokładniej i nabłyszczy naczynia. Jednak nie stosuj go w tym urządzeniu zbyt często, bo może je uszkodzić.

Ocet na uporczywe plamy

Zastosowanie octu w praniu może wydawać się nieco kontrowersyjne, zwłaszcza, że nie ma on zbyt pięknego zapachu. Jednak jeżeli masz problem z uporczywą, nawet zaschniętą plamą, ocet temu zaradzi.
Reklama
Mieszanka octu i sody oczyszczonej usuwa nawet plamy z wina, czy pomidorów. Natomiast ocet dodany do komory na płyn do płukania (100ml) zmiękczy i odświeży ubrania równie skutecznie, co najdroższy płyn zmiękczający. 

Ocet zadba o dom i o Ciebie!

Czymże jest piękny dom, bez pięknej gospodyni? Nietypowe zastosowanie octu, ma też swoje miejsce w kosmetyce! Ocet jabłkowy, rozcieńczony z wodą to idealny tonik do każdego rodzaju cery. To dlatego, że ocet ten, nawilża, tonizuje, dezynfekuje i odświeża skórę. Pięknie też działa na włosy, jako płukanka. Domyka łuski i nadaje włosom gładkość i blask. Taka płukanka również pomoże w walce z łupieżem.

Inne ciekawe zastosowania octu 

Zastosowanie octu w praniu, myciu naczyń, czy  przy odkamienianiu, to tylko nieliczne możliwości tego produktu.
Reklama
Ocet do sprzątania sprawdzi się również, jeżeli chcemy odtłuścić, zatkany odpływ w kuchni, do czego jeszcze możemy użyć octu?
  • Ocet usuwa nieprzyjemne zapachy, jeżeli z pralki brzydko pachnie, wystarczy umyć bęben roztworem wody z octem.
  • Octem pozbędziemy się niechcianej trawy lub chwastów z ogrodu, wystarczy, że polejemy je octem.
  • Jeżeli przypalą nam się garnki, również możemy użyć octu, który rozpuści przypalone resztki jedzenia.
  • Octem możemy też czyścić pociemniałe, aluminiowe powierzchnie.
  • A co powiecie, na pułapkę na muszki owocówki z octu? Wystarczy wlać go do małej miseczki, albo szklaneczki i zostawić w miejscu, w którym najczęściej się grupują, po kilku godzinach wszystkie będą pływać w occie.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama