apetyt na słodycze

Apetyt na słodycze – jak z nim walczyć? Czym zastąpić niezdrowe słodkości?

Nawet te osoby, które uparcie twierdzą, że nie przepadają za czekoladą i zdecydowanie wolą od niej kiełbasę mają czasem taką chwilę, że nie potrafią sobie odmówić czegoś słodkiego. Taki apetyt na słodycze może pojawić się zupełnie znikąd. Dzieje się to zazwyczaj w momencie, gdy spada poziom glukozy we krwi. Od słodyczy jednak łatwo się uzależnić, a od tego już tylko krok do różnych, poważnych schorzeń. Jak walczyć z ochotą na słodycze? Czym zastąpić czekoladę?
Reklama

Chrom a apetyt na słodycze

W momencie gdy trzeba szukać przyczyny wzmożonej ochoty na słodycze warto zastanowić się nad „kuracją” chromem. Nie jest trudno sprawić, by w naszym organizmie wystąpiły niedobory chromu, ponieważ on się sam z siebie nie magazynuje. Jednak jeśli wciąż myślisz o słodkościach, a dodatkowo często odwiedzasz toaletę, jesteś wciąż zmęczona i masz problemu ze skoncentrowaniem się to może być znak, że Ci tego chromu brakuje. Jak go uzupełnić? Najłatwiej poprzez zbilansowaną dietę. Chrom zawierają między innymi jabłka, ser żółty, płatki ryżowe czy pełnoziarniste pieczywo. Można również wprowadzić chrom do swojego organizmu za pomocą specjalnych tabletek.

Apetyt na słodycze – jak do opanować?

Jeśli czasem masz ochotę na coś słodkiego, to jest to zupełnie naturalna reakcja organizmu.
Reklama
Co jednak zrobić, kiedy ta chęć na słodkości nie ustaje, a Ty sięgasz po czekoladę, cukierki czy inne desery bez umiaru? Jak zmniejszyć apetyt na słodycze?
  • Cukier to używka! Niewiele osób ma świadomość tego, że po prostu uzależnia. Dlatego właśnie należy odstawiać go powoli, a nie drastycznie i od razu. Jeśli do tej pory używałaś 2 łyżeczek do słodzenia kawy, zamień ją na jedną. Tydzień później zacznij dosypywać do fiiżanki poł łyżeczki cukru, a później zrezygnuj z niego całkiem.
  • Zastanów się czy zapijasz pragnienie w trakcie dnia. Jeśli sięgasz po gazowane, słodzone napoje to miej pewność, że jest w nich ogrom cukru. Zamień je na wodę mineralną, albo wody owocowe, które przygotujesz w domu sama.
  • Nie rezygnuj z tego, co słodkie. Bo istnieje mnóstwo zamienników cukru, które są dużo zdrowsze. Nie musisz zatem się katować i zupełnie zamykać się na słodki smak.
  • Nie podjadaj wieczorem. Jeśli będziesz to robić, poziom cukru we krwi znacznie spadnie i zaraz po przebudzeniu odczujesz nie tylko ssanie w żołądku, ale również ochotę na słodycze.
  • Owoce i warzywa miej zawsze w domu. Kiedy poczujesz apetyt na słodycze sięgnij najpierw po jabłko, winogrono czy banana. Możesz też zrobić sobie słodkiego omleta lub owsiankę z miodem. Smacznie, zdrowo, a jednak słodko.
  • Miej zawsze ze sobą jakąś zdrową przekąskę. Dzięki temu w każdej chwili gdy poczujesz głód i apetyt na słodycze nie będziesz szukać na szybko niezdrowych zamienników.
  • Staraj się wyciszać jak najczęściej. Nie myśleć o stresach, opanowywać lęki. Bo stres jest okrutnym doradcą i często prowadzi do lodówki, albo do zapasów ciasteczek w szafach.
Trudno jest walczyć z apetytem na słodycze.
Reklama
To wymaga od nas wielkiej samokontroli i cierpliwości, a także silnej woli. Warto jednak maksymalnie odsunąć od siebie cukier w czystej postaci. Po pierwszych trudach naprawdę wyjdzie słońce, a samopoczucie jaki uzyskamy po takiej bezcukrowej kuracji wynagrodzi nam wszelkie trudności.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama