jak wyczyścić kuchenkę

Jak wyczyścić bardzo brudną kuchenkę - 4 triki, które musisz znać

Czasem coś się przypali, innym razem zupa wykipi. Mówi się, że jak się gotuje to musi być bałagan. Bywa jednak tak, że zabrudzenia są trudne do usunięcia, lub nie mamy pojęcia jak je usunąć bez szkody dla kuchenki. Powłoki kuchenek są różne, najczęściej jednak spotyka się te ze stali nierdzewnej. Jeżeli coś się przypali lub zaschnie, wyczyszczenie kuchenki może być znacznie utrudnione. Jak wyczyścić bardzo brudną kuchenkę bez szkody, w szybki i łatwy sposób?
Reklama

Dysze i palniki, gehenna każdej gospodyni

O ile wyczyszczenie samej kuchenki, jest dość proste, to już dokładne oczyszczenie palników, czy dysz nie jest taką łatwą sprawą. Okazuje się, że dla większości gospodyń, najbardziej problematyczne są dysze. Często nie czyścimy ich z obawy przed uszkodzeniem lub zalaniem. Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Najlepiej w tym celu użyć starej szczoteczki do zębów. W miseczce rozrabiamy sodę z wodą i takim roztworem czyścimy dysze. Palniki w kuchence gazowej, najlepiej po prostu ściągnąć, wymoczyć w wodzie z płynem do naczyń lub octem, a potem zwyczajnie wyszorować gąbką i osuszyć. Jeżeli mamy kuchenkę elektryczną, sprawa jest trochę bardziej delikatna. Przede wszystkim należy oczyszczać ją bezpośrednio po zabrudzeniu.
Reklama
A czym wyczyścić paniki kuchenki elektrycznej? Otóż tutaj lepiej nie eksperymentować i zakupić odpowiednie preparaty. Powłoki bowiem wykonane są często z ceramiki, czy szkła, które nie lubi wielu substancji. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny środek czyszczący do płyt elektrycznych.

Jak wyczyścić bardzo brudną kuchenkę, domowymi sposobami?

Okazuje się jednak, że największym wyzwaniem zazwyczaj jest płyta kuchenki. Głównie dlatego, że większość z nas, nie czyści jej bezpośrednio po zabrudzeniu, co znacząco by ułatwiło problem. Sprawa komplikuje się zwłaszcza wówczas wtedy, gdy coś się przypali, a brud nawarstwi się. Jak wyczyścić bardzo brudną kuchenkę?
  • Ocet i soda
Żadne domowe porządki w zasadzie nie mogą obyć się bez tego duetu.
Reklama
Soda i ocet sprawdzą się również w przypadku, jeżeli nie wiemy, jak wyczyścić bardzo brudną kuchenkę. Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie domowych porządków, wystarczy tylko, że polejemy kuchenkę octem, a następnie zasypiemy sodą i zostawimy na parę minut. Następnie musimy wszystko wyczyścić zamoczoną w ciepłej wodzie, miękką ściereczką. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy coś przywrze nam do kuchenki, czy przypali się.
  • Sok z cytryny
To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko przy kuchenkach gazowych, ale również kuchenkach szklanych.
Reklama
Sok z cytryny idealnie usuwa tłuszcz, bakterie i nadaje blasku. Wystarczy wycisnąć na kuchenkę sok z cytryny, a następnie umyć miękką gąbeczką.
  • Woda z płynem do naczyń
Jeżeli nie masz pojęcia, jak wyczyścić przypaloną kuchenkę gazową, zacznij od pozbycia się przypalonych resztek jedzenia. W tej sytuacji z pomocą przyjdzie ciepła woda i płyn do naczyń. Takim roztworem zalej kuchenkę i zostaw na godzinę/dwie. Następnie gąbką umyj dokładnie kuchenkę. Zabrudzenia powinny się odmoczyć i z łatwością odejść.
Reklama
Jednocześnie płyn do naczyń usunie tłuste zabrudzenia.
  • Pasta do zębów
Jeżeli nie masz pod ręką specjalistycznych płynów, czy skrobaka, a masz płytę elektryczną, to użyj pasty do zębów. Wystarczy nałożyć trochę pasty na gąbkę i delikatnie, okrężnymi ruchami wyczyścić całą płytę.
  • Cukier
Każdy z nas ma cukier w domu. Okazuje się, że warto kupować go w kostkach. Ponieważ w przypadku przypalenia i zaschniętego na kuchence jedzenia, możemy pocierając, usunąć zabrudzenie. Proste i szybkie.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama