post przerywany

Czy warto stosować post przerywany?

Walka ze zbędnymi kilogramami bardzo często jest walką z wiatrakami. Nie jest łatwo dobrać skuteczną dietę, która pozwalałaby schudnąć zdrowo, skutecznie, trwale i smacznie. Jeszcze do niedawna przejście na dietę kojarzyło się z koniecznością bycia ciągle głodnym, jedzenia jałowych posiłków, a nawet z ryzykowaniem wystąpienia skutków ubocznych zbyt szybkiego i wyniszczającego organizm chudnięcia przy stosowaniu takich diet, jak dieta kopenhaska czy dieta 1000 kalorii. Dziś już wiadomo, że istnieją inne metody, by pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej, a przy tym znacznie poprawić ogólny stan zdrowia. Bez wątpienia do takich metod można zaliczyć dietę ketogeniczną i post przerywany, które stosowane w duecie, przynoszą najlepsze efekty. Na czym polega post przerywany i jakich efektów można się spodziewać?
Reklama

Post przerywany – jak działa?

Post przerywany znany jest również pod nazwą IF czy „intermittent fasting”. Jest to celowe, okresowe i w pełni kontrolowane rezygnowanie ze spożywania posiłków, w celu osiągnięcia określonych korzyści zdrowotnych, o których opowiemy za chwilę. Post bywa mylony z głodówką, która w przeciwieństwie do postu, jest niekontrolowanym, niezamierzonym i niechcianym powstrzymywaniem się od jedzenia. Głodówki bardzo często prowadzą do wyniszczenia organizmu i wyrządzają zdecydowanie więcej szkód, zamiast przynosić jakiekolwiek korzyści. Można powiedzieć, że post jest czymś naturalnym, ponieważ nie spożywamy posiłków przez 24 godziny na dobę. Jeśli nie podjadamy między posiłkami – pościmy między śniadaniem a obiadem, między obiadem a kolacją, czy między kolacją a śniadaniem. Podczas postu przerywanego organizm pobiera energię z własnych zapasów tłuszczu, a więc spala nadprogramową tkankę tłuszczową i następuje proces chudnięcia.
Reklama
Gdy jemy i dostarczamy organizmowi za dużo energii (za dużo węglowodanów), pojawiają się skoki poziomu insuliny, a nadmiar energii odkładany jest w postaci tłuszczu. Gdy post przerywany połączymy z dietą ketogeniczną, która ogranicza spożycie węglowodanów do zaledwie 5% makroskładników w dziennej porcji żywieniowej, osiągamy najlepsze efekty spalania tkanki tłuszczowej i odchudzania. Aby dowiedzieć się więcej – odwiedź tę stronę i sprawdź informacje dotyczące postu przerywanego i diety ketogenicznej.

Korzyści stosowania postu przerywanego

Pozytywny wpływ okresowego postu na organizm zauważali już nasi przodkowie. Później został on zapomniany, ale na szczęście coraz więcej osób decyduje się na wprowadzanie postu IF do swojego życia.
Reklama
Dlaczego „na szczęście”? Lista korzystnych zmian w organizmie jest bardzo długa – poniżej wymienimy tylko kilka najważniejszych:
  • samooczyszczanie organizmu podczas zjawiska autofagii
  • wzmocnienie odporności organizmu – pozbędziesz się przeziębień i kataru!
  • Spadek poziomu cukru i insuliny we krwi
  • cofnięcie cukrzycy typu 2
  • spadek poziomu cholesterolu we krwi
  • znaczne podniesienie poziomu energii
  • podniesienie poziomu hormonu wzrostu
  • lepsza koncentracja i praca mózgu
  Gdy połączmy poszczenie, np. w schemacie 16/8 (16 godzin postu, 8 godzin okna żywieniowego, w którym można spożywać posiłki) ze stosowaniem zasad diety ketogenicznej, bardzo szybko dostrzeżemy spadek wagi, wyeliminowanie uczucia głodu i zachcianek, przy jednoczesnym wzroście energii. Nie trzeba obawiać się uczucia głodu! Warto uświadomić sobie, że głód to kwestia naszej głowy, a nie naszego żołądka.
Reklama
Gdy przetrwamy pierwsze dwa dni poszczenia, uczucie głodu zniknie, ponieważ nasz organizm sięgnie po zapasy energii zgromadzone w naszej tkance tłuszczowej. Stosowanie postu przerywanego nie jest zalecane osobom z niedowagą, kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią, osobom poniżej 18. roku życia. W przypadku osób chorujących na cukrzycę, przyjmujących leki, zmagających się z dną moczanową i w przypadku osób z podwyższonym poziomem kwasu moczowego stosowanie postu przerywanego wymaga nadzoru specjalisty. Dla pozostałych osób post przerywany jest w pełni bezpieczny i może być realizowany w zgodzie z sygnałami przekazywanymi przez organizm.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama