Uciążliwy sąsiad z góry - jak znaleźć na niego sposób?
Mieszkanie w bloku, domu wielorodzinnym, czy wieżowcu ma swoje plusy, jak i minusy. Dużo przyjemniej mieszka się, jeżeli sąsiedzi są mili i nieuciążliwi. Niestety, bywa też tak, że trafi nam się uciążliwy sąsiad z góry, który nie tylko jest tym typem, z którym nie ma możliwości, aby się dogadać, ale również robi wszystko, żeby życie nam obrzydzić. Jak udupić sąsiada? Jak powinna wyglądać skarga na sąsiada do dzielnicowego, jak napisać takie pismo?
Reklama
Wolnoć Tomku, w swoim domku- czy na pewno?
Chociaż cytat ten jest ulubioną dewizą uciążliwych sąsiadów, to okazuje się, że zasada ta nie do końca ma przełożenie w sytuacji, gdy mieszkamy w domu z wielkiej płyty. Uciążliwy sąsiad z góry, czy z dołu tak więc nie jest świętą krową i jeżeli faktycznie jest znacząco szkodliwy, możemy łatwo z pomocą prawa go spacyfikować. Chociaż sąsiedzkie konflikty mogą wydawać się z pozoru błahe i łatwe do rozwiązania, to często kończą się przepychankami, aż wreszcie swój finał mają w sądzie. Jeżeli chodzi o klasyczne zakłócanie porządku w godzinach ciszy nocnej, zawsze konsekwentnie możemy wzywać policję. W przypadku zakłócania porządku w innych godzinach lub sąsiad jest agresywny, czy też zagraża w innych sposób zdrowiu i życiu mieszkańców (np. z powodu bałaganu w jego mieszkaniu, w całym bloku jest problem z robactwem) to spokojnie możemy napisać skargę do odpowiednich służb.Reklama
Smród, hałas, brud- wszystko podlega karze
Zgodnie z kodeksem cywilnym art. 144 . Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, "które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Dlatego wszelki hałas, smród, głośne awantury, a nawet uciążliwe remonty, mogą podlegać pod to prawo. Ponadto warto wspomnieć, że komfort psychiczny jest swego rodzaju dobrem osobistym, dlatego wszelkie akty, godzące i zakłócające to dobro, również są łamaniem prawa.Reklama
Uciążliwy sąsiad z góry lub z dołu- skarga do dzielnicowego
W sytuacji, gdy już wszelkie prośby zawiodą konieczna będzie skarga do dzielnicowego, jak napisać ją, aby na pewno zajęto się naszą sprawą?- Skargę możemy napisać samodzielnie lub skorzystać ze wzoru w internecie. Ważne jest jednak to, aby dokładnie w takim piśmie wskazać strony konfliktu, powód, najlepiej powołać się również na konkretne daty i świadków.
- Następnie wysłać pismo pocztą, dostarczyć osobiście lub wysłać mailem.
- Dzielnicowy w pierwszej kolejności przyjdzie porozmawiać z uciążliwym sąsiadem.
- Jeżeli problem pojawi się ponownie i wpłynie kolejna skarga lub zgłoszenie, wówczas sprawa może zakończyć się mandatem.
- Ostatnim krokiem jest rozprawa sądowa.
Rozprawa i co dalej?
Jeżeli sprawa zaogni się na tyle, że trafi do sądu, wówczas mamy kilka scenariuszy.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl