Jak walczyć z lenistwem?
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak walczyć z lenistwem?

Doskonale Wiesz jak dużo masz do zrobienia, ale nie możesz się ruszyć? Nie masz ochoty, siły, energii? Czasem wystarczy po prostu odpocząć, a czasami trzeba zastanowić się nad tym, czy to oby na pewno nie lenistwo. Oczywiście każdy z nas może, a nawet powinien sobie na to lenistwo od czasu do czasu pozwolić, jednak jeśli ta niechęć do obowiązków zdarza się regularnie, czas coś z tym zrobić.

Koniec z okłamywaniem siebie

Ile razy mówiłaś sobie, że zrobisz coś jutro? A później przychodziło pojutrze, za miesiąc, za dwa miesiące i dalej nic się nie zmieniało. Ty wciąż przekładałaś to „na jutro”. Odchudzanie, remont, cokolwiek. Czekasz na lepszą chwilę, a co jeśli ona nigdy nie nadejście? A zapewne tak się stanie. To ważne, by zrobić choćby pierwszy krok w kierunku spełnienia swoich postanowień. Kup buty do biegania i zacznij od truchtu. Zerwij kawałek tapety ze ściany, przecież nie zostawisz tak mieszkania, prawda? Przestać czekać! Zacznij działać. Już, teraz, od razu. Bez szukania wymówek i oszukiwania siebie, że zrobisz coś jutro.

Planuj i jeszcze raz PLANUJ

Kup sobie piękny planner, może on zmotywuje Cię do zapisywania tego, co ważne. Codziennie rób listę „na jutro” a raz w tygodniu rób taką tygodniową. Odkreślaj cierpliwie z listy punkty, które masz już za sobą. I pod żadnym pozorem nie przekładaj niczego z listy na inny dzień.

Zacznij od małych celów

Nie stawiaj sobie od razu zbyt wielkich celów, czas ich osiągnięcia i trudność wykonania może Cię odstraszyć i sprawić, że z walką o konkretny cel wygra lenistwo. Pomyśl, czy łatwiej będzie dążyć do zgubieniu 20 kilogramów, czy 5? Takie małe cele będą Cię przybliżać do ostatecznego efektu, a Ty się zbyt szybko nie zniechęcisz, ponieważ będziesz widziała efekty – mniejsze, ale jednak regularnie.

Marz, ale staraj się być realistką

Jeśli obierzesz sobie cel, który od początku jest zbyt wygórowany, możesz mieć problem by zaangażować się w pracę nad nim. Jeżeli natomiast będziesz przekonana, że są to marzenia do spełnienia, z większą chęcią i pewnością weźmiesz się do roboty. Realna ocena swoich możliwości jest bardzo istotna, ale jest coś jeszcze. Coś równie ważnego. Otóż każdy człowiek potrzebuje wsparcia psychicznego od innego człowieka. Dlatego tak ważne jest to, aby rozmawiać o swoich troskach i zmartwieniach. O trudnościach. Najlepiej oczywiście z przyjacielem. Ale jeśli nie masz takiej bliskiego osoby, to możesz skorzystać z pomocy psychologa, który również Cię wysłucha, a także Tobie doradzi.

No i pamiętaj! Bądź wytrwała w działaniach. Niektóre rzeczy możesz zrobić od ręki, ale na wykonanie innych trzeba trochę poczekać. Dlatego staraj się nie zniechęcać i brnij do przodu. Przystań czasem w miejscu, jeśli tego potrzebujesz, ale staraj się nigdy nie cofać do tyłu.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie