język psa

Mowa psa – potrafisz odczytać jego znaki?

Gdy do Twojego domu trafia malutki, słodki szczeniaczek możesz mieć pewność, że życie z nim nie będzie tylko sielanką. Pewnie pogryzie Ci buty, milion razy nasika w salonie, będzie podgryzał Twoje ręce i niezbyt chętnie chodził na smyczy. Obudzi Cię w nocy przynajmniej kilka razy, a Ty znów poczujesz się tak, jak byś miała w domu dziecko. I w pewnym sensie tak właśnie będzie, bo przecież szczenię to psie dziecię. Jak nauczyć się jego mowy? Co zrobić, by wreszcie zacząć naprawdę rozumieć swojego psa?
Reklama

Komunikowanie się psa z opiekunem to podstawa

Bardzo często zdarza się tak, że to nasz pupil rozumie nas bardziej, niż my jego. A jeśli chcemy wejść z nim w naprawdę silną i pozytywną relację, to musimy nauczyć się rozumieć jego emocje i potrzeby. Piec ma do dyspozycji jedynie swój głos oraz mowę swojego ciała. To w ten sposób do nas „mówi”. To czy mruży oczy, ziewa, odwraca wzrok ma swoje znaczenie. Kiedy już poznasz potrzeby swojego pupila, znacznie łatwiej będzie Ci rozpoznawać jego „mowę” i szybko dojdziecie do porozumienia.

Język psa – czy trudno się go nauczyć?

Tak, jak matka intuicyjnie rozpoznaje sygnały swojego dziecka, tak pan uczy się rozpoznawać język psa. I tak na przykład psie warczenie  nie musi wcale oznaczać, że pupil chce nam zrobić krzywdę. Może w ten sposób uspokajać sam siebie. Warto pamiętać, że jeśli pies nie jest w żaden sposób zaburzony, to on ma raczej przyjazne podejście do człowieka i wcale nie chce dążyć do jakiejkolwiek konfrontacji.
Reklama
Jeżeli natomiast czuje się mocno zagrożony, to wcześniej wyda ostrzeżenie. Gdy nie ustąpisz i wciąż będziesz sprawiać, że psiak będzie czuł się niepewnie, to dopiero wtedy może zaatakować. Gdy sytuacja jest dla psa stresująca, będzie on najpierw mlaskał i ziewał. Zauważ, że zdarza się tak często na przykład wtedy, gdy podnosisz psiaka do góry. Czuje się on wtedy bardzo niepewnie i często wydaje z siebie odgłosy ziewania, które wcale nie  są oznaką zmęczenia. A jakie są inne, najpopularniejsze sygnały wydawane przez Twojego pupila?
  • Gdy uśmiecha się w bardzo niesymetryczny sposób próbuje Ci powiedzieć, że chce zostać Twoi przyjacielem.
  • Gdy odsłania zęby to mówi: Nie zbliżaj się do mnie!
  • Kiedy stawia uszka zastanawia się o co chodzi.
  • Kiedy podnosi przednią łapkę, nawołuje do zabawy.
  • Gdy kuca/delikatnie przysiada a do tego na tym poziomie mocno macha ogonem, to prawie tak, jakby nazywał Cię szefem.
  • Gdy odwraca się na plecy i wypina brzuszek to tak jakby mówił, że jego los jest od Ciebie zależny.
  • Kiedy jego ogonek jest podkulony i dotyka tylnych łapek piesek mówi, że się boi.
Tych znaków jest znacznie więcej i choć każdy pies porozumiewa się ze swoim właścicielem w bardzo podobny sposób, to jednak należy swojego psa „wyczuć”.
Reklama
Ta wiedza o jego sygnałach przychodzi z czasem i Tobie z pewnością również uda się ją posiąść.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama