Światowy dzień jajka

9 października - Światowy Dzień Jajka. Poznaj te ciekawostki

Kto by pomyślał, że Światowy Dzień Jajka obchodzimy 9 października, skoro jajeczne Święta odbywają się na przełomie marca i kwietnia. Ale to właśnie dziś jest dzień, w którym jajecznica powinna smakować jeszcze lepiej. A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym skąd się bierze jajko, albo co symbolizuje? Poczytajcie!
Reklama

Światowy Dzień Jajka – ciekawostki

Dlaczego jajka mają różne kolory skorupki? Otóż wszystko ma zależeć od tego, jakiego gatunku jest kura no i jaki ma kolor upierzenia. Jeśli pióra kury są brązowe, to i jajka mają brązowe skorupki. Za to kury białe znoszą też białe jajka. Zatem jeśli wybierzesz się do wiejskiego kurnika po jajka na śniadanie możesz starać się odgadnąć, która kura zniosła które jajko. Pewnie też zwróciliście nie raz uwagę, że skorupki jednych jajek są grubsze od innych. To zależy w dużej mierze od tego, ile wapnia ma kura w swojej diecie. Im go więcej, tym większa szansa na to, że zniesie jajo o naprawdę grubej skorupce. A co  z żółtkiem? Niektóre jajka mają takie naprawdę żółte, natomiast inne raczej dość blade. Które są lepsze? Zdecydowanie te bledsze. Bardziej intensywne żółtka mają związek z zawartością karotenoidów w karmie, a to zazwyczaj sztuczne dodatki.
Reklama

Skąd mam wiedzieć, czy jajko jest świeże?

Masz w lodówce dwie wytłaczanki jajek? Ale nie masz pojęcia, którą z nich kupiłaś jako pierwszą? W takim przypadku warto zastanowić się jak sprawdzić, czy jajko jest świeże. Jeżeli nie kupujesz jaj od lokalnego rolnika, warto przeprowadzać taki test za każdym razem, zanim zechcesz wykorzystać jajko do przygotowania jakiejś potrawy. Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego czy jajko jest świeże, jest włożenie go do szklanki z wodą. To stare, unosi się pod jej powierzchnią, natomiast świeże opada na dno. Jedna kura może znieść w ciągu roku nawet 320 jaj. Jak więc łatwo policzyć jest to mniej niż jedno jajko na dzień. Podobno kury znoszą jajka tylko do południa, więc jeśli nie zrobi tego jednego dnia, to zniesie jajo dopiero na drugi dzień. A ile żyje kura? A no całkiem długo.
Reklama
Podobno potrafi przeżyć (w dobrych warunkach) nawet 14 lat. Chodzi oczywiście o kury, które nie są hodowane w ramach przemysłu. Te umierają znacznie szybciej. Jedno jajko średniej wielkości ma około 70 kalorii. Warto jeść jedno jajko dziennie, gdyż zmniejszy to ryzyko udaru mózgu. Niektórzy ludzie mają na jajka alergię, ale dotyczy to głównie dzieci, które w późniejszym wieku z tej alergii wyrastają. Rekordowo duże jajko ważyło ponad 2,5 kilograma i złożył je struś. Strusie jaja najłatwiej kupić na strusich fermach, ale czasem można je trafić również w hipermarketach, a także w sklepach ze zdrową żywnością. W jednym strusim jaju mieści się aż 25 jajek kurzych, a rozbić strusie jajo można za pomocą wiertarki.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama