goździki właściwości

Dlaczego warto mieć w kuchni goździki? Właściwości goździków

Choć goździki kojarzą nam się głównie ze świętami Bożego Narodzenia i aromatycznym ciastem, to ich zastosowanie jest znacznie bardziej obszerne. Goździki są tak naprawdę bardzo skutecznym lekiem pomagającym na wiele różnych dolegliwości, znajdują zatem zastosowanie nie tylko w naszej kuchni, ale również w naturalnej medycynie, a nawet w kosmetyce. Jakie są właściwości goździków?
Reklama

Właściwości goździków

Nie wszyscy lubimy goździki i to zupełnie naturalne, gdyż ich smak jest bardzo charakterystyczny i intensywny, jednak warto się do niego przemóc, gdyż goździki to dobro samo w sobie. Zawierają one dużą ilość polifenoli, które uchodzą za wspaniałe przeciwutleniacze. Warto zatem regularnie stosować napary z goździków, dzięki którym będziemy się wolniej starzeć. Takie napary mają też świetny wpływ na zapobieganie rozwojowi nowotworów. Goździki uśmierzają ból i działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo, a podobno też chronią przed wirusami.
  • Bolący ząb – Goździki to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uśmierzenie bólu zęba. To idealna kuracja doraźna, gdyż oczywiście nie rozwiązuje problemu, ale pozwala przetrwać czas oczekiwania na wizytę u stomatologa. Należy rozgryźć goździka i go rzuć. Trochę bardziej ekstremalny sposób to nałożenie olejku goździkowego na watę czy wacik kosmetyczny i przyłożenie do go do bolącego zęba. Uwaga jednak na dziąsła, gdyż olejek goździkowy może je podrażniać.
  • Goździki na pasożyty - w dawnych czasach goździki stosowano w ramach odkażania organizmu  i pozbywania się przeróżnych pasożytów. Niektórzy do tej pory wykorzystują goździki do walki z pasożytami.
  • Goździki właściwości – bóle stawów. Nacieraj olejkiem goździkowym bolące miejsca i masuj je, a szybko poczujesz ulgę. Oczywiście taki zabieg należy wykonywać regularnie. Trzeba jednak pamiętać, że olejek goździkowy często uczula, dlatego zanim zaczniesz smarować nim całe ciało, wybierz jakiś jego fragment i sprawdź, jak zareaguje Twoja skóra.
  • Goździki na świeższy oddech – Rozgryzienie i żucie goździka sprawi, że nasz oddech będzie dużo bardziej świeży. Można też płukać usta naparem z goździków. Choć goździki pomagają na nieświeży oddech, warto szukać przyczyny tej dolegliwości, a powodów może być całkiem sporo. Mogą to być problemy z układem trawiennym, albo wszelkie schodzenia stomatologiczne.
Jeśli żucie goździków Cię nie przekonuje, możesz spokojnie dodać je na przykład do herbaty z cytrusami.
Reklama
Świetnie sprawdzą się też jako dodatek do aromatycznych ciast i ciasteczek – na przykład do pierniczków. Okres przedświąteczny niebawem się zacznie. Warto wykorzystać w tym czasie moc goździków.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama