ETF-y w Polsce

ETF-y w Polsce

ETF-y - z ang. exchange traded funds, czyli fundusze indeksowe - przez wielu uważane są za skuteczny i relatywnie mało ryzykowny sposób na pomnażanie oszczędności zwłaszcza w dłuższym okresie czasu, na przykład na emeryturę. Jak jednak najlepiej kupować ETF-y? Przygotowaliśmy podpowiedzi, w jaki sposób rozpocząć inwestowanie w ETF-y w Polsce i na co zwrócić przy tym uwagę.
Reklama

1. Zakup ETF-ów notowanych na GPW poprzez polskie domy maklerskie

Najprostszym i mogłoby się wydawać najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem jest zakup ETF-ów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych poprzez polskie domy maklerskie. To znacznie ułatwia kwestie prawne i podatkowe. Niestety, wadą tego rozwiązania jest bardzo uboga dostępna oferta.  Większość ETF-ów na GPW orientuje się na polskie indeksy. Co prawda, możemy już znaleźć pojedyncze ETF-y zorientowane na indeksy S&P500 czy DAX, co już umożliwia tworzenie zalążka zdywersyfikowanej strategii, generalnie jednak inwestorzy zgadzają się, że jest to zbyt mało. Koszty zarządzania i prowizje pobierane w tym przypadku są raczej umiarkowane.

2. Inwestowanie w zagraniczne (europejskie ETF-y) poprzez polskie domy maklerskie

Za pomocą polskich domów maklerskich możemy inwestować również w zagraniczne ETF-y.
Reklama
Popularne rachunki umożliwiają zwykle dostęp do kilkuset różnych ETF-ów - przede wszystkim z Europy, niestety, ze względu na regulacje prawne w Stanach Zjednoczonych nie ma wśród nich amerykańskich funduszy. W tym przypadku oferta jest już bardzo szeroka, można handlować na rynkach we Frankfurcie, Londynie, Amsterdamie i Paryżu. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, przydatna może być aktualna lista ETF-ów. W tym przypadku koszty zarządzania i prowizji są znacznie niższe, niestety, w wielu przypadkach próg wejścia jest wyższy i musimy zapłacić wysokie podatki z zagranicy.

3.  Inwestowanie w ETF-y poprzez zagraniczne domy maklerskie

Opcją, która daje zdecydowanie najwięcej możliwości jest jednak inwestowanie w ETF-y w Polsce poprzez zagraniczne domy maklerskie. Oferują one dostęp do kilku lub nawet kilkudziesięciu rynków, co stwarza wręcz nieograniczone możliwości budowania portfela i dywersyfikowania strategii inwestycyjnej.
Reklama
W wielu przypadkach towarzyszą temu bardzo niskie (w porównaniu z oferowanymi przez polskie rachunki) opłaty. Niestety, zagraniczne domy maklerskie często nie uwzględniają specyfiki potrzeb polskiego inwestora, samodzielnie więc będziemy musieli zadbać na przykład o kwestie rozliczeń podatkowych.

Na co zwracać uwagę inwestując w ETF-y?

Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy się bardzo dobrze zastanowić. Zwykle jest to wybór na lata. Warto uważnie sprawdzać informacje o kosztach zarządzania i prowizjach maklerskich, ale nie kierować się wyłącznie ich wysokością. Bardzo ważne są również takie kwestie jak próg wejścia, dostępność konkretnych funduszy w ofercie czy opodatkowanie. Zawsze należy sprawdzać renomę banku czy instytucji, z której pośrednictwa korzystamy.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama