Kto musi mieć ubezpieczenie OC zawodowe?
Udostępnij Google News
Finanse

Kto musi mieć ubezpieczenie OC zawodowe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywanym zawodem jest dla części profesji obowiązkowe. Mówią o tym właściwie rozporządzenia Ministra Finansów. Są jednak zawody, które nie muszą, ale mimo to, sięgają po specjalną polisę OC. Dlaczego?

Nawet profesjonaliści popełniają błędy. Jeżeli nasz zawód wiąże się z ryzykiem, możemy - a czasami nawet musimy! - posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC zawodowe. Taka polisa jest obowiązkowa dla lekarzy, adwokatów czy między innymi detektywów. Listę zawodów mających przymus ubezpieczeniowy można uzupełnić o więcej profesji. Czy znajduje się na niej Twój zawód? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Czym jest ubezpieczenie OC zawodowe?

Otóż ubezpieczenie OC zawodowe chroni nas w przypadku, gdy w związku z wykonywanym przez nas zawodem szkody dozna nasz klient (albo inna osoba trzecia). Szkodą może być strata finansowa, ale też utrata zdrowia a nawet życia.

Posiadając ważną polisę OC możemy ochronić się przed ryzykiem związanym z uprawianiem naszego zawodu. W końcu nawet profesjonaliści popełniają błędy. Na tę ewentualność przydaje się ubezpieczenie OC zawodowe. A kto musi posiadać taką polisę?

Dla kogo jest obowiązkowe OC zawodowe?

Przymus ubezpieczeniowy pozwala lepiej chronić poszkodowanych jak i samych ubezpieczonych, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy ze skali ryzyka. Na liście zawodów z obowiązkiem posiadania odpowiedniego OC zawodowego znajdziemy między innymi:

 • lekarzy,
 • adwokatów, notariuszy,
 • architektów,
 • agentów ubezpieczeniowych,
 • pośredników finansowych i kredytowych,
 • księgowych,
 • komorników,
 • detektywów,
 • zarządców nieruchomości,
 • rzeczoznawców majątkowych,
 • przewoźników drogowych.

Powyżsi specjaliści muszą się liczyć z dużym ryzykiem zawodowym. Brak OC zawodowego to nie tylko potencjalne wysokie odszkodowanie w razie popełnionego przez nas błędu. Za jego brak grozi nam kara. Wysokość grzywny różni pod względem wykonywanej profesji. Ale przykładowo rzeczoznawca majątkowy, pośrednik nieruchomości lub zarządca nieruchomości może otrzymać karę w wysokości nawet do ok. 23 tys. złotych.

Jakie ubezpieczenie OC zawodowe wybrać?

Przepisy prawa określają minimalny zakres ochrony przy danej profesji. Na przykład agent ubezpieczeniowy musi mieć polisę na sumę gwarancyjną, wynoszącą przynajmniej  1 300 380 euro na jedno zdarzenie i 1 924 560 euro na wszystkie zdarzenia łącznie. Dlatego jeśli szukamy właściwej polisy, sprawdźmy najpierw ofertę dla konkretnego zawodu.

Ale, co zrobić, gdy minimalny poziom ubezpieczenia OC nam nie wystarcza? Zwróćmy uwagę na to, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe potrafi podejść elastycznie do potrzeb swojego klienta.

W związku z OC zawodowym, przydatne są często dodatkowe klauzule rozszerzające warunki ochrony (np. o ryzyko skutków błędu poza granicami RP) albo oferujące OC nadwyżkowe - czyli takie, które ubezpiecza na wyższą niż ustawowa suma gwarancyjna.

Czy warto brać dobrowolne ubezpieczenie OC zawodowe?

Jak łatwo się domyślić, koszt polisy, to tak naprawdę cena jaką warto zapłacić, za możliwość skupienia się na wykonywanej pracy. To, że nasz zawód wymaga wiedzy i profesjonalności, może pokazywać, że ubezpieczenie OC może się nam przydać. Bo wraz z dużą wiedzą, wiąże się duża odpowiedzialność.

Na przykład trener sportowy nie ma obowiązku posiadać OC zawodowe. Jednak wykonując swoją profesję narażą siebie i innych na ryzyko - choćby poważnych urazów.  To samo dotyczy nauczyciela, elektryka czy inspektora BHP.

Gdzie szukać OC zawodowego dla swojej profesji?

Najlepszym wyborem jest ubezpieczyciel, który cieszy się zaufaniem i potrafi elastycznie podejść do potrzeb związanych z Twoim zawodem. Warto np. sprawdzić czy zakład posiada ubezpieczenie dla agentów: to jedna z najbardziej wymagających grup, która doskonale wie, gdzie szukać właściwej oferty.

Na przykład taką polisę znajdziemy w: https://tuz.pl/produkty/obowiazkowe-ubezpieczenie-oc-z-tytulu-wykonywania-czynnosci-agencyjnych/. To towarzystwo ubezpieczeniowe, które szczególnie dba i rozumie potrzeby agentów ubezpieczeniowych.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie