Ile włożyć do koperty i co dać w prezencie na Chrzciny?
Udostępnij Google News
Finanse

Ile włożyć do koperty i co dać w prezencie na Chrzciny?

Podobno nie wolno odmawiać, gdy rodzice proszą nas o to, byśmy zostali rodzicami chrzestnymi ich dziecka. To taki przesąd, w który wszyscy wierzą. A bycie chrzestnym to prawdziwy obowiązek. Bo przecież nie chodzi tylko o opiekę nad dzieckiem w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku jego rodziców, ale również o wsparcie na co dzień.

Kto może zostać chrzestnym?

Ojcem chrzestnym lub matką chrzestną może zostać każda osoba, która została poproszona o pełnienie tej roli przez rodziców dziecka, a która dodatkowo:

  • Żyje w wierze katolickiej
  • Ma minimum 16 lat i jest gotowa na przyjęcie tej roli
  • Przyjęła wcześniej wszystkie 3 sakramenty: czyli chrzest, komunię Świętą i bierzmowanie
  • Nie ciąży na niej żadna kara kanoniczna
  • Fizycznie nie jest rodzicem dziecka, która przyjmuje sakrament chrztu

Chrzestnym ani chrzestną nie może zostać osoba, która nie jest praktykującym katolikiem, a także żyje w związku bez ślubu kościelnego.

Co dać na chrzciny? Pomysły na prezenty

Chrzest Święty to zawsze dla rodziców emocjonujące wydarzenie. Wiąże się ono również ze spotkaniem z bliskimi i zazwyczaj również z organizacją przyjęcia. A na takie przyjęcie przychodzi się z prezentem. I o ile reszta gości nie ma zazwyczaj problemu z wybraniem czegoś na tę okazję, o tyle rodzice chrzestni często zastanawiają się co dać na chrzciny. Czy powinno się dawać pieniądze, czy raczej prezent, a jeśli kopertę, to ile do niej włożyć?

Ile  pieniędzy dać na chrzciny?

To ile pieniędzy dać na chrzciny powinno zależeć od tego, jakie masz finansowe możliwości. Zazwyczaj jednak nie wkłada się do koperty mniej niż 300 zł, a co hojniejsi chrzestni mogą pozwolić sobie nawet na kwoty rzędu 500 czy 600 zł.

A co, jeśli nie chcecie dawać na chrzciny koperty? Pozostaje kupić prezent. Najlepiej taki, który będzie po tym dniu fajną pamiątką, ale jednocześnie będzie też praktyczny. Jest moda na srebrne, czy złote łyżeczki – fajny gadżet, ale mało praktyczny, gdyż takich łyżeczek powinno być przynajmniej 6, żeby tworzyły komplet, a jak wiadomo byłby to już naprawdę drogi interes.

Ponieważ zazwyczaj chrzci się dzieci na krótko po ich urodzeniu, warto zainwestować więc w jakieś maluszkowe gadżety, ale oczywiście dopytując uprzednio rodziców o to, czy na pewno już wcześniej nie zrealizowali naszego pomysłu sami.

Fajnym pomysłem na prezent dla dziecka na chrzest jest medalik z łańcuszkiem, który później dziecko zakłada w dniu pierwszej komunii świętej.

Dobrym pomysłem może być też pierwsza biblia, albo… wspomnienia! W formie zdjęć. Można sfinansować na przykład pojawienie się podczas uroczystości fotobudki, albo fotografa, który wykona pamiątkowe zdjęcia, albo prawdziwą sesję zdjęciową w studio lub w terenie. Jednak najwspanialszym prezentem na chrzest jest tak naprawdę obecność. W końcu rodzice chrzestni mają wspierać dziecko w jego rozwoju i być dla niego jak druga mama, czy tata.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie