jak się rozstać z klasą

Jak się rozstać z klasą? 8 sposobów

Rozstanie to nigdy nie jest prosty proces. Niestety, przychodzi taki moment w związku gdzie jedna bądź obie strony czują, że dalej iść przez życie nie mogą. Jak się rozstać z klasą kiedy targają nami silne emocje oraz często żal? Rozstanie bowiem zawsze niesie za sobą pewną huśtawkę nastrojów, którą ciężko opanować. W końcu łączą nas wspomnienia, wspólny majątek, a czasem dzieci. Na szczęście można rozstać się w zgodzie, jak to zrobić?
Reklama

Kiedy jest najlepszy moment na rozstanie?

Z reguły „to” się czuje. Jednak czas, który spędziliśmy w związku i wspólne życie sprawia, że często podjęcie decyzji nie jest proste. Wydaje nam się, że trudny czas minie, a uczucie rozbudzi się na nowo, niczym Feniks z popiołów. Jednak do tego najczęściej nigdy nie dochodzi. Trwanie w związku bez przyszłości unieszczęśliwia nas oraz partnera. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni kiedy się rozstać, test powinien ułatwić nam tę decyzję. Odpowiedzmy sobie na pięć prostych pytań:
 • Czy jeszcze ją/jego kocham?
 • Czy planuję/widzę z nim przyszłość?
 • Czy jestem szczęśliwy/szczęśliwa?
 • Czy często się kłócicie?
 • Czy często staracie się spędzać czas osobno?
To bardzo banalne, ale już może nam wyraźnie nakreślić obraz naszego związku lub jego braku.

Jak się rozstać z klasą- 8 sposobów, które ułatwią rozstanie

Na rozstanie nie ma złotego przepisu. Wszystko zależy od waszej relacji i doświadczeń, jednak warto wiedzieć, jak się rozstać z klasą  tak, aby pozostawić po sobie mimo wszystko dobre wspomnienie i nie palić mostów.
Reklama
Trzeba też wiedzieć, jak rozmawiać o rozstaniu z partnerem tak by go nie zranić zbyt mocno oraz żeby nie poczuł się osaczony, czy też co gorsza, oskarżany o cokolwiek. Aby doszło do rozstania bowiem potrzebne są dwie strony, czasem nie wychodzi, czasem zrobimy coś, co trudno wybaczyć, jednak mimo wszystko należy zachować chłodną głowę i zdrowy rozsądek. Chociaż gdy jedna ze stron ciągle kocha i tli się w niej nadzieja, rozstanie z klasą może być trudne. Istnieje jednak kilka sposób, jak zrobić to możliwie taktownie.
 • Przeprowadź szczerą rozmowę
Z partnerem powinniśmy grać w otwarte karty i niczego nie ukrywać. Nawet jeżeli prawda jest brutalna i bolesna, nie bójmy się powiedzieć „nie kocham cię już”, czy „nie widzę już szansy na poprawę naszej relacji”. Szczerość jest najlepszym przepisem na to, jak rozmawiać o rozstaniu z partnerem. Rozstania są bowiem normalną częścią życia i niestety czasem nie możemy ich uniknąć.
 • Nie unikaj partnera
Chcesz wiedzieć, jak się rozstać z klasą? Postępuj jak osoba dojrzała i odpowiedzialna i nie unikaj trudnych tematów oraz partnera.
Reklama
Wszystkie nasze decyzje mają większe lub mniejsze konsekwencje i ze wszystkimi należy się zmierzyć twarzą w twarz. Nie odkładaj rozmowy o pożegnaniu na ostatnią chwilę lub nie oczekuj, że problem sam się rozwiąże. Zrób to teraz i dziś.
 • Ochłoń
Niczego nie należy robić pod wpływem silnych emocji. Rozstajemy się w różnych okolicznościach, nie zawsze atmosfera jest przyjazna. Nawet jeżeli decyzja o rozstaniu nie jest związana z jakimiś ekstremalnymi powodami, jak np. zdrada, to zawsze jedna strona będzie się czuła bardziej pokrzywdzona. Dajmy sobie czas. Przetrwamy złe emocje i dopiero na spokojnie usiądźmy do rozmowy.
 • Nie pal mostów
Nie można tak z dnia na dzień, zamknąć drzwi i uznać, że to, co było między wami nie istniało, albo nie miało żadnego znaczenia. Oczywiście kilka dni po podjęciu decyzji dajcie sobie przestrzeń, ale nie należy zostawiać byłego partnera samego sobie odcinając kontakt.
Reklama
To tylko sprawia, że frustracja i negatywne emocje wzrastają. Może to doprowadzić do rozpaczy lub konfliktu i nienawiści, której można było uniknąć. Kto wie, może za jakiś czas połączy was nie uczucie, a szczera przyjaźń?
 • Nie narzucaj się, odejdź z klasą
Co jeżeli to my jesteśmy tą poszkodowaną stroną? Otóż bezwzględu na to, w jaki sposób partner poinformował nas o rozstaniu, my dalej powinniśmy zachować fason. Spakuj swoje rzeczy, podziękuj za miłe chwile i wyjdź. Chociaż emocje są silne, nie wybuchaj płaczem, nie błagaj i nie rób nic, czego potem będziesz żałować.
 • Uporządkujcie swoje sprawy
Związek jest formą biznesu. Macie wspólne sprawy, dom, kredyty, dzieci lub zwierzęta. Mogą też być już zaplanowane i opłacone wyjazdy. Usiądźcie i na spokojnie, bez wchodzenia w szczegóły waszej relacji ustalcie dalszy plan działania. Podzielcie ostatnie zobowiązania, omówcie kwestie opieki nad dzieckiem/zwierzęciem.
Reklama
Jeżeli jest taka potrzeba omówcie sytuację z rodziną i dziećmi. Tak, aby wasze rozstanie nie odbiło się negatywnie na życiu codziennym.
 • Zakończ to twarzą w twarz
Łatwiej jest napisać w SMS, że to koniec, albo informując o tym na Facebooku. Trudniej jest powiedzieć to drugiej osobie w twarz, zwłaszcza że jeszcze wczoraj byliście dla siebie całym światem. Jednak rozstanie przez portal społecznościowy, czy telefon to brak szacunku do drugiej osoby, próba pójścia na łatwiznę, a także całkowite tchórzostwo. Jak bardzo by to nie było trudne, należy zerwać ze sobą twarzą w twarz.
 • Nie wyciągaj brudów
Co było, to minęło. Wyciąganie brudów i wygarnianie sobie, kto był bardziej winny rozpadowi relacji niczego nie wnosi, nic nie zmieni, rezultat i tak będzie ten sam. Jednak niesmak pozostanie. Nigdy nie wiemy co los przyniesie, o pewnych rzeczach dobrze mówić dobrze, albo wcale.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama