Jak rozmawiać z partnerem o uczuciach?
Udostępnij Google News
Związki

Jak rozmawiać z partnerem o uczuciach?

Rozmawianie o uczuciach jest dla wielu osób bardzo trudne, zwłaszcza dla mężczyzn. Trudne rozmowy z partnerem  na temat uczuć, często mogą prowadzić do kłótni, a w efekcie do całkowitego zamknięcia sobie drogi do ponownego podjęcia tematu. Dlatego warto wiedzieć, jak rozmawiać z partnerem o uczuciach oraz jak przeżywać je razem w poczuciu wzajemnej empatii.

Wszyscy czujemy,odczuwamy jednak inaczej

Empatia jest cechą, bez której zrozumienie uczuć drugiej osoby, jest niemożliwe. Wysoka inteligencja emocjonalna pozwala nam nie tylko rozpoznawać i rozumieć uczucia drugiej osoby tu i teraz, ale również wiedzieć i akceptować to, co motywuję tę osobę do tego, aby tak odczuwać. Ponieważ emocje i uczucia, które czujemy są takie same w różnych sytuacjach, jednak sposób, w jaki je przetwarzamy, a więc odczuwamy jest różny. Różne też jest podłoże kulturowe, jakie wynosimy z domu odnośnie tego, czy powinniśmy się uzewnętrzniać, czy nie. Kobiety i mężczyźni, chociaż wychowują się w tych samych społeczeństwach, to doświadczają często innych modeli wychowania. W tradycyjnym modelu przyjęło się, że dziewczynka to jest ta emocjonalna, często rozhisteryzowana i delikatna istota. Chłopiec jest chłodny, trzyma emocje na wodzy, na wszystko ewentualnie może reagować złością, bo „chłopcy tak mają”. Oczywiście modele te sprzeczne są z obecną wiedzą psychologiczną i pedagogiczną, jednak dalej funkcjonują. Facet nie mówi o uczuciach więc, bo kiedy kształtował się jego charakter, ktoś powiedział mu, że to jest niewłaściwe i to jest tak głęboko w nim zakorzenione, że posiada wewnętrzne blokady, które nie pozwalają mu na uzewnętrznienie. To bardzo niebezpieczne, statystycznie więcej mężczyzn chorujących na depresję popełnia samobójstwa, bo nie proszą o pomoc.

Jak to rzutuje na związki i relacje?

Niestety rykoszetem dostają partnerki takich chłopców, którzy stają się ich mężami, chłopakami, czy kochankami. Poważna rozmowa w związku o uczuciach, nawet niezwiązanych z waszą relacją, ale życiem codziennym kończy się odrzuceniem, spychaniem rozmowy na inne tory, albo złością. Dlatego mężczyznę należy podchodzić stopniowo. Rzucanie się na niego z propozycją wylewności nic nie da. Za to stopniowe tworzenie warunków do otwarcia swojego serca owszem. Warto też przy każdej okazji podkreślać, że podoba nam się, że dany mężczyzna płakał, albo powiedział co czuje. Podkreślanie wagi wyrażania uczuć oraz odwagi, jaka za tym stoi, może sprawić, że i nasz luby przekona się do tego. Jednak, jak rozmawiać z partnerem o uczuciach, kiedy potrzeba jest tu i teraz?

Jak rozmawiać z partnerem o uczuciach?

Rozmowy o uczuciach zawsze wiążą się z pewną burzliwością. Wielu osobom łatwiej byłoby biegać nago po ulicy, aniżeli mówić co czują. Zwłaszcza jeżeli te uczucia dotyczą relacji, która nas łączy. Musimy nie tylko omówić swoje emocje, musi też porwać się na trudną szczerość. Trudne rozmowy z partnerem o tym co was łączy, albo dzieli, sprawiają często, że mówimy jedno, jednak druga osoba rozumie to zupełnie inaczej i dochodzi do nieporozumień. Jak rozmawiać z partnerem o uczuciach, aby nas zrozumiał?

  • bądźcie szczerzy i grajcie w otwarte karty
  • starajcie się rozumieć swoje motywacje, tło oraz uczucia z tym związane
  • nie przerywajcie sobie
  • słuchajcie się dokładnie
  • starajcie się spokojnie analizować emocje, które wyrażacie
  • nie oceniajcie się

Przede wszystkim, pamiętajcie, że tam, gdzie są emocje tam nie zawsze działa zdrowy rozsądek. Wiele waszych uczuć i emocji może być irracjonalna, ale to nie oznacza, że są mniej ważne, albo niewarte omówienia. Dzielenie emocji jest dużo prostsze i pozwala nam, na pozbycie się negatywnych i ciążących nam odczuć.

 

 

 

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie