Jak nie marnować pieczywa? Domowe sposoby na przedłużenie świeżości
(Aktualizacja: 18 kwietnia 2022)
Do przeczytania w ok. 3 min.
Smak świeżego chleba jest najlepszy. Chrupiąca skórka i miękki środek, aż rozpływa się w ustach. Ale chleb smakuje tak tylko pierwszego dnia. Na drugi dzień staje się czerstwy i traci sporo swoich walorów smakowych. Czy można to jakoś zmienić? Jak zachować świeży smak pieczywa na dłużej? Co zrobić z czerstwego pieczywa? Podpowiadamy!
Reklama
Jak kupować chleb?
Jeśli nie spodziewasz się gości, a śniadania i kolacje z pieczywem w tle zamierzasz jeść w stałym gronie, to zapewne wiesz już ile pieczywa dziennie spożywa Twoja rodzina. Kupuj zawsze tylko tyle, ile planujecie zjeść, nie więcej. Lub – jeśli zdarzy Ci się kupić więcej – zamrażaj pieczywo. Możesz też kupować bułki zamiast chleba, to taka opcja na „jeden kęs”. Albo wybrać większy bochenek, który „starzeje się” znacznie wolniej niż te mniejsze. Jeśli Twoja rodzina lubi ciemne pieczywo, to wybieraj je zamiast pszennego. Bo na przykład chleb żytni zachowuje świeżość dużo dłużej. Nie bój się kupować chleba w marketach, ale ZAWSZE zwracaj uwagę na jego skład. To od niego zależy to, jak długo chleb będzie się nadawał do jedzenia „na świeżo”.Co zrobić, by chleb był dłużej świeży?
Nie kupuj plastikowego chlebaka, chleb należy przechowywać w lnianym woreczku, lub w ściereczce.Reklama
A co zrobić z chleba, który już sczerstwiał?
Sposobów na odświeżenie chleba jest całkiem sporo. Gdy bochenek jest napoczęty, warto go poporcjować. Każdą kromkę namoczyć w jajku wymieszanym ze słodką śmietanką i usmażyć. A następnie posypać wszystko cukrem i cynamonem. Można też zrobić taką wersję na słono. Roztrzepać w misce kilka jajek wraz z ulubionymi przyprawami i ziołami, moczyć w nich kromki chleba i smażyć na patelni. Tak przygotowany chleb jest pyszny na ciepło, ale też świetnie sprawdzi się na zimno. Można go podawać z serem, szynką, lub pomidorem. Ale tak naprawdę pasują do niego wszystkie dodatki. Z czerstwego chleba można też zrobić zapiekankę.Reklama
A jeśli został chleb tostowy?
Z czerstwego już chleba tostowego, można zrobić chlebowe krokiety. Wystarczy odkroić skórki od chleba i dobrze rozwałkować każdą kromkę. Następnie każdą z nich lekko zwilżamy wodą, kładziemy po plasterku sera, szynki i na przykład podsmażoną cebulkę. Zwijamy wszystko w rulon obtaczamy w jajku i bułce i smażymy jak krokiety. Warto też pamiętać, że lepiej kupować chleb niekrojony, gdyż jest on dłużej świeży niż ten krojony. A jeśli nie możesz trafić na chleb o dobrym składzie, możesz upiec własny. W sieci znajdziesz przepisy na chleb z drożdżami i bez drożdży. I naprawdę każdy może przygotować sobie własny. Może spróbujesz?Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Tak unikniesz wyrzucania nadmiaru jedzenia z lodówki. Prosty trik #zerowaste
Zwłaszcza latem i wiosną różne produkty spożywcze potrafią bardzo szybko tracić swoją przydatność do spożycia. Już po paru godzinach świeżo zakupione truskawki zaczynają pokrywać się pleśnią i przez to podczas ich wybierania połowę z nich trzeba odrzucić, a drugą połowę zjeść dosłownie natychmiast, bo w przeciwnym wypadku ona również trafia do kosza.
Co zrobić z resztkami jedzenia? Oto niezawodne pomysły dla każdej pani domu
Oszczędzanie nie polega wyłącznie na kupowaniu tanich produktów spożywczych i płaceniu jak najmniejszych pieniędzy na zakupach, ale i na kompletnym wykorzystywaniu tego, co zdążyło się już kupić i umieściło się już w szafach kuchennych, zamrażarce, chlebaku lub lodówce.
Zostało Ci jedzenie po Świętach? Zdziwisz się, co możesz zamrozić
Ciasta, mięsa, sałatki, zupa... Po Wielkanocy zostało na pewno mnóstwo pyszności. Co zrobić z jedzeniem po Świętach, żeby się nie zmarnowało? Sprawdź, jak to ogarnąć, żeby nie trzeba było niczego wyrzucać.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl