Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze obuwia dla dziecka

Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze obuwia dla dziecka

Organizowanie oraz późniejsze uzupełnianie garderoby dziecka to prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. Ubrania i akcesoria muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne. Nie inaczej jest w przypadku obuwia, które wpływa na rozwój stopy u małego dziecka. Warto więc wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu butów.
Reklama

Jak właściwie dobrać buty dla małego dziecka?

Pierwszy buty dziecka są niezwykle istotne, ponieważ decydują o prawidłowym rozwoju stóp u malucha. O doborze odpowiedniego obuwia dla dzieci opowiedziała nam specjalistka sklepu dziecięcego 5.10.15 - https://www.51015kids.eu/chlopiec. Podczas zakupu butów w pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na 4 podstawowe elementy:
  1. Cholewka – ważne, aby sięgała nieco ponad kostkę oraz miała usztywniane pięty, które stoją na straży prawidłowego stawiania stóp przez dziecko podczas chodzenia.
  2. Podeszwa – najlepiej, jeśli będzie odpowiednio elastyczna, sprężysta oraz antypoślizgowa, co gwarantuje nie tylko wygodne chodzenie, ale również bezpieczeństwo. Dobrze dobrana podeszwa powinna zginać się na linii zginania palców.
  3. Czubek – musi być odpowiednio wysoki oraz szeroki, aby możliwe było prawidłowe ułożenie palców w bucie, a także ich zginanie. Ważne, aby rozmiar buta był dopasowany do długości stopy dziecka.
  4. Sposób zapięcia – w bucikach dziecięcych najczęściej spotykane są rzepy oraz sznurówki. Ważne, żeby wybrane zapinanie sięgało jak najdalej w stronę czubka buta, co pozwala wygodnie zakładać obuwie, a także zadbać rodzicowi o właściwe ułożenie stopy dziecka.
Wielu rodziców już od najmłodszych lat decyduje się na zakup obuwia dla dziecka z wkładką ortopedyczną.
Reklama
Faktycznie o jej zastosowaniu powinien jednak zadecydować lekarz ortopeda. Warto pamiętać, że dzieci do 3 roku życia mają stosunkowo płaskie stopy, dopiero wraz z prawidłowym rozwojem nabierają one właściwych kształtów. Wśród zalecanych materiałów znajduje się skóra naturalna oraz przewiewne tkaniny, które pochłaniają pot i zapobiegają odparzeniom oraz rozwojowi grzybicy stóp.
Reklama
butychlopiece
Buty chłopięce/materiały prasowe partnera
Buty chłopięce/materiały prasowe partnera

Obuwie dla starszych dzieci

Dzieci bardzo szybko rosną, a razem z nimi rosną również ich stopy. Specjaliści wskazują, że stopa u dziecka wydłuża się średnio o 1 cm na rok. Jednak bywają okresy, że wartość ta może wynosić nawet 1,5 cm. To właśnie dlatego bardzo ważne jest mierzenie stopy malucha średnio co 2-3 miesiące, aby uniknąć noszenia przez niego zbyt ciasnego obuwia. Zarówno u małych, jak i starszych dzieci buty powinny być dłuższe od stopy o około 5-12 mm w zależności od wybranego obuwia i jego kształtu.
Reklama
Umożliwia to nie tylko prawidłowe ułożenie palców, ale również uwzględnia przesuwanie się stopy w bucie podczas chodzenia. Buty nie mogą być jednak większe, co utrudnia chodzenie i negatywnie wpływa na kształtowanie stopy dziecka. Starszym dzieciom można kupować trzewiki z wyższą cholewką, ale również półbuty, a na lato sandałki ze specjalnym zagłębieniem pod piętę. Jego zadaniem jest stabilizowanie stopy na podeszwie. Jednocześnie należy pamiętać, że do 15 roku życia obcas buta nie może być wyższy niż 3,5 cm. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza dziewczynek, które zaczynają marzyć o wyższych butach. W tak młodym wieku mogą one jednak negatywnie wpływać na wciąż kształtującą się stopę i kręgosłup.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama