Jak ułatwić dziecku naukę zdalną?  Praktyczne porady!
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak ułatwić dziecku naukę zdalną? Praktyczne porady!

Wiele rodziców oraz dzieci nie odnajduje się w nowej rzeczywistości. Nauka w domu może być trudna, zwłaszcza że gdy nie przywykliśmy do efektywnej pracy w domu. Trudności z koncentracją oraz ze zorganizowaniem sobie czasu. Dodatkowo dochodzi do tego konieczność dzielenia przestrzeni do nauki z innymi domownikami. Nic dziwnego, że dla większości dzieci i młodzieży nauka zdalna jest wielkim wyzwaniem. Jak ułatwić dziecku naukę zdalną?

Zorganizuj dziecku przyjazną przestrzeń do nauki

To trudne, zwłaszcza jeżeli mamy więcej niż jedno dziecko, a do tego sami pracujemy w tym samym czasie zdalnie. Nawet dbając o ciszę, w domu momentami może być szum. Warto jednak w tym czasie zadbać o to, aby wszystkie niepotrzebne dźwięki jak radio, czy telewizor zostały wyeliminowane. Dodatkowo warto zadbać o higienę pracy dziecka. Wygodne siedzenie, biurko oraz przestrzeń, która pozwoli na swobodne robienie notatek. W pokoju również powinien panować porządek, temperatura być optymalna, a samo pomieszczenie być odpowiednio wywietrzone, ponieważ wpłynie to korzystnie na samopoczucie dziecka. Nauka w domu rządzi się podobnymi prawami, co każda praca biurowa, aby była wydajna musimy mieć odpowiednie okoliczności.

 

Jak ułatwić dziecku naukę zdalną?- zadbaj o przerwy

Nawet kodeks pracy w przypadku pracy biurowej przewiduje pięć minut przerwy po każdej godzinie spędzonej przed ekranem komputera. Nie inaczej jest w przypadku nauki zdalnej. Po każdej lekcji następuje przerwa, dopilnuj aby podczas niej, dziecko nie spędzało czasu przed ekranem. Tyczy się to nie tylko ekranu komputera, czy laptopa, ale również telefonu. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze, aby dziecko udało się na kilkuminutowy spacer np. z psem. Nauka zdalna oraz konieczność ograniczenia kontaktów międzyludzkich do minimum sprawia bowiem, że mniej również wychodzimy. A tymczasem regularne spacery sprzyjają koncentracji.

Dostosuj swoje zaangażowanie do potrzeb dziecka

Część z dzieci wymaga tego, aby rodzic aktywnie uczestniczył w nauce. Jednak jeżeli zastanawiamy się, jak ułatwić dziecku naukę zdalną to odpowiedzią jest nasze odpowiednie zaangażowanie. Otóż podobnie jak dorośli, niektóre dzieci, gdy ktoś je kontroluje i stale nad nimi stoi, pracują gorzej. Jest to błędne koło, ponieważ wówczas rodzic stwierdza, że skoro nawet z jego pomocą sobie nie radzi, to bez niej wcale nie będzie lepiej. Tymczasem okazanie zaufania dziecku może dać naprawdę pozytywne rezultaty. Bywa też jednak tak, że udział rodzica jest nieoceniony, ponieważ pomaga dziecku w organizacji nauki oraz zrozumieniu zawiłych definicji i zagadnień. Dlatego nasze zaangażowanie musimy dopasować do dziecka, jeżeli jakaś taktyka się nie sprawdza, spróbować innej. Najprostszym sposobem na to, jak ułatwić dziecku naukę zdalną  jest to, żeby nie być nadgorliwym i zrozumieć, że nie jest możliwym umieć wszystko i czasem wykonać wszystkie zaplanowane zadania w jednym czasie. My również nie zawsze możemy funkcjonować na pełnych obrotach, zwłaszcza gdy stoi nad nami szef, patrząc na ręce.

Odpoczynek kluczem do efektywnej pracy

Nauka zdalna sprawiła, że dzieci, zamiast pracować mniej, pracują więcej. Będąc pod ciągłą presją nauki oraz pod wpływem innych silnych emocji, warto doświadczyć frustracji i stresu. Aby dalej uczyć się efektywnie, musimy zapewnić dziecku czas na relaks i to taki prawdziwy. Starajmy się unikać kłótni, a czas odpoczynku organizować tak, jak lubi nasze dziecko. Jeżeli ma potrzebę odetchnąć i pograć w ulubioną grę, pozwólmy mu na to, oczywiście w granicach rozsądku.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie