rozejście mięśnibrzucha po ciąży

Rozejście mięśni brzucha po ciąży - jak zapobiegać i ćwiczenia

Ciąża to ogromny wysiłek dla ciała kobiety. Kobiece ciało wykonuje wówczas niesamowitą pracę i doświadcza niewyobrażalnych zmian. Rozejście mięśni brzucha po ciąży jest pokłosiem tych zmian. Wiąże się ono z rosnącą macicą, w której musi zmieścić się dziecko. Wiele kobiet obawia się wyglądu swojego ciała po ciąży, istnieje jednak wiele ćwiczeń, które można wykonać w domu, aby przywrócić ciału wcześniejszy wygląd.
Reklama

Rozejście mięśni brzucha po ciąży- profilaktyka

Wiele kobiet czuje się zawiedziona, że mimo upływających miesięcy po porodzie, brzuch dalej wygląda tak jakby były przy nadziei, a przecież wszystko miało wrócić do normy. Powodem tego są słabe mięśnie brzucha już przed okresem ciąży. Rozejście mięśni brzucha po ciąży,  jest powodem kompleksów wielu kobiet, dlatego jeżeli to możliwe warto temu zapobiegać. Wielu kobietom udaje się uchronić przed rozejściem kresy białej, jeżeli wcześniej były aktywne fizycznie, ponieważ ich mięśnie są po prostu mocniejsze.

Czym właściwie jest rozejście mięśni brzucha, jakie są zagrożenia?

Dlaczego jednak dochodzi do rozejścia się mięśni w ciąży i co na to wpływa? Stożek na brzuchu w ciąży zwłaszcza przy aktywizacji mięśni brzucha, jest pierwszym sygnałem, że doszło do rozejścia kresy białej.
Reklama
Gdy dziecko rośnie, dochodzi do rozejścia się mięśni brzucha, jeżeli są one szczególnie osłabione, grozi nam rozejście mięśni brzucha po ciąży. Na przypadłość szczególnie narażone jesteśmy gdy:
  • jesteśmy w ciąży mnogiej
  • jest to nasza kolejna ciąża, istnieje korelacja rozstęp mięśni brzucha a druga ciąża, dlatego niekoniecznie musi być to ciąża mnoga, aby doszło do rozejścia mięśni.
  • duża masa dziecka
  • duża ilość wód płodowych
  • brak aktywności fizycznej podczas ciąży
  • brak aktywności fizycznej przed ciążą
  • zła kondycja mięśni dna miednicy
  • kolejna ciąża w krótkim czasie
  • osłabione lub zbyt mocne mięśnie brzucha
  • mamy nadwagę
Większości kobiet rozejście mięśni brzucha po ciąży przeszkadza ze względu na walory estetyczne.
Reklama
Jednak kwestie estetyczne to najmniejszy problem przy tym schorzeniu. W wyniku rozejścia się mięśni brzucha może dojść do osłabienia mięśni przy kręgosłupie. Słabe mięśnie nie zapewniają kręgosłupowi bowiem prawidłowej stabilizacji. Dodatkowo osłabienie może prowadzić do problemów z miednicą, a nawet nietrzymaniem moczu. Dlatego ważne jest aby zadbać o odpowiednie ćwiczenia i rehabilitację po ciąży

Rozejście się mięśni- ćwiczenia i fizjoterapia

Jeżeli dotknie nas rozejście się mięśni brzucha, ćwiczenia powinny załagodzić naszym dolegliwościom. Bardzo ważne jest aby nie robić klasycznych brzuszków i ćwiczeń angażujących mięśnie skośne brzucha. Wskazane są za to ćwiczenia z oddechem i przeponą. Najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty, który dokładnie dobierze ćwiczenia.
Reklama
Na przypadłość pomaga również noszenie dziecka w chuście, oczywiście pamiętamy o prawidłowym zachustowaniu maluszka. Istotne jest również pilnowanie prawidłowej postawy oraz unikanie ćwiczeń rozciągających mięśnie brzucha. Nie należy również przesuwać i podnosić ciężkich rzeczy.

Jak sprawdzić, czy doszło do rozejścia się kresy białej?

Jeżeli nie jesteś pewna, czy rozejście się mięśni brzucha po ciąży dotyczy ciebie, możesz wykonać w domu łatwy test. W tym celu połóż się na podłodze i przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) tuż nad pępkiem. Rękę podłóż pod głowę, następnie mięśnie zepnij w ten sam sposób, jakbyś chciała zrobić brzuszek. Stopniowo sprawdzaj stan kresy białej wzdłuż brzucha. Jeżeli wyczujesz przerwę, może to oznaczać, że doszło do rozejścia się mięśni.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama