jak wyczyścić białe buty

Jak wyczyścić białe buty?

Białe buty to obowiązkowy element damskiej i męskiej garderoby. Pasują w zasadzie do wszystkiego. Mogą tworzyć look sportowy, lub elegancki. Każdy powinien mieć w swojej kolekcji przynajmniej jedną parę. Ale co zrobić, by białe buty długo wyglądały dobrze? Jak je czyścić? Podpowiadamy!
Reklama

Domowe sposoby na czyszczenie białych butów

Wiele czynników ma wpływ na to, że białe obuwie często żółknie. Dlatego przy jego czyszczeniu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, jak wyczyścić plamy na butach, ale również jak odświeżyć tą zanikającą po czasie biel. Jak sobie z tym poradzić?
  • Soda oczyszczona może dokonać cudów nawet w najtrudniejszym wypadku. Zawsze warto mieć zapas sody w domu i lepiej kupować ją na kilogramy, aniżeli w małych torebeczkach, bo przyda się nie tylko podczas gotowania, ale również podczas sprzątania/czyszczenia. Do czyszczenia białych butów trzeba stworzyć roztwór z 2 łyżeczek sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody. Taką pastę trzeba nałożyć na miękką ściereczką i wsmarować ją w białe buty.
  • A może by tak płyn do naczyń? Nim też można czyścić praktycznie wszystko. Jeśli chodzi o białe buty, to nalewamy kilka kropelek nierozcieńczonego płynu na szmatkę i przecieramy nią zabrudzone miejsca. A jeśli tych zabrudzeń jest naprawdę sporo, można pokusić się o ręczne pranie butów. W ciepłej wodzie rozpuszczamy trochę płynu do mycia naczyń i moczymy w niej buty. Jeśli trzeba, niektóre miejsca można potrzeć delikatnie szczoteczką.
  • A co z podeszwą od białych butów? Ten sposób można zastosować też przy innych butach. Wystarczy na starą szczoteczkę do zębów nałożyć odrobinę wybielającej pasty i dokładnie wyszorować, a później spłukać.
  • Spody można też czyścić takim mleczkiem kuchennym. Oczywiście wiele zależy od tego, z czego zrobione są nasze białe buty. Jeśli materiał jest bardzo delikatny, lepiej zatrzymać się na sodzie oczyszczonej.

A czy białe buty można wyprać w pralce?

Tutaj również trzeba zastanowić się, czy materiał, z którego są zrobione Twoje buty to wytrzyma.
Reklama
Producent najczęściej informuje jak czyścić bytu. Wieli producentów lub sprzedawców proponuje też przy zakupie profesjonalną impregnację, która chroni buty również przed zabrudzeniami. Jeśli but nadaje się do prania w pralce, należy wybrać odpowiedni program, z dostosowaną temperaturą a także szybkością wirowania. Po praniu buty należy wysuszyć i choć najbardziej kusi zostawienie ich na słońcu to trzeba pamiętać, że procesu suszenia nie można przyspieszać. Mokre buty powinny stać w cieniu, w przeciwnym razie może dojść do odbarwień albo mogą się one nawet rozkleić.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama